5$ Ozyrys - Bogowie Gniewu

2 oz Ag 999

Na zamówienie

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
5 $
Państwo
Niue Island
Metal
Ag 999
Rozmiar
Ø 45 mm
Stempel
Oksydowany
Dodatki
Wysoki Relief
Dodatki
Platerowanie Złotem
Nakład
555 szt.
Data emisji
2024-01
Seria
Bogowie Gniewu
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 1 229,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Ozyrys z serii Bogowie Gniewu jest bogiem płodności, rolnictwa, życia pozagrobowego, umarłych, zmartwychwstania, życia i roślinności w religii starożytnego Egiptu. Klasycznie przedstawiano go jako bóstwo o zielonej skórze, z brodą faraona, częściowo owinięte w bandaż, jak mumia, noszące charakterystyczną koronę atef i trzymające symboliczny zakrzywiony cepel. Jako jeden z pierwszych skojarzył się z chustą na mumię. Kiedy jego brat Set pociął go na kawałki po zabiciu, żona Ozyrysa, Izyda, znalazła wszystkie kawałki i owinęła jego ciało, umożliwiając mu powrót do życia. Ozyrys był powszechnie czczony aż do upadku religii starożytnego Egiptu, podczas powstania chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim.

Ozyrys był czasami uważany za najstarszego syna boga ziemi Geba i bogini nieba Nut, a także za brata i męża Izydy oraz brata Seta, Neftydy i Horusa Starszego, przy czym Horusa Młodszego uważano za jego zrodzonego pośmiertnie syn. Poprzez synkretyzm z Iahem był także bogiem Księżyca.

Ozyrys był sędzią i władcą umarłych i świata podziemnego, „Panem Ciszy” i Khenti-Amentiu, co oznacza „Przede wszystkim mieszkańców Zachodu”. W Starym Królestwie (2686–2181 p.n.e.) faraona uważano za syna boga słońca Ra, który po jego śmierci wstąpił do nieba, by dołączyć do Ra. Jednakże po rozpowszechnieniu się kultu Ozyrysa królowie Egiptu zostali związani z Ozyrysem po śmierci – gdy Ozyrys powstał z martwych, zjednoczyli się z nim i odziedziczyli życie wieczne dzięki magii naśladowczej.

W tej samej serii / kategorii