Opinie Opinie

5$ Leonidas - Wielcy Dowódcy

2 oz Ag 999 Czerwone Złoto

Nominał5 $
PaństwoNiue Island
MetalAg 999
Waga62,2 g
RozmiarØ 50 mm
StempelOksydowany
DodatkiWysoki Relief
DodatkiPlaterowanie Czerwonym Złotem
Nakład999 szt.
Data emisji2019-10
AkcesoriaCertyfikat, Pudełko

Cena: 1 028,97 zł

Cena: 999,00 zł

UWAGA! Do 30 listopada obowiązuje cena promocyjna wynosząca 899 zł! Od 1 grudnia zakup monety możliwy będzie w cenie regularnej - 999 zł. 

Wielu z Was czekało na tę monetę! To będzie hit października!

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu drugą doskonałą monetę z serii "Wielcy Dowódcy". Zostajemy w tematach antycznych, po Spartakusie nadszedł czas na Leonidasa.

Leonidas był przywódcą Sparty w ostatniej dekadzie swojego życia. Uzbrojony w okrągłą tarczę, włócznię i krótki żelazny miecz, zasiał strach w szeregach wroga. Był przywódcą 6-7 tysięcznej armii, która zdołała powstrzymać 300 tysięcznych żołnierzy perskich dowodzonych przez Xerxesa w wąwozie Thermopil. Była to najważniejsza bitwa w wojnie grecko-perskiej. Leonidas i większość jego żołnierzy zginęła w walce, ale dało to Grekom czas na zebranie większej armii i stawienie czoła siłom wroga.

Ta pięciodolarowa moneta na rewersie ukazuje walczącego z perską armią Leonidasa. W tle widać niewielką, lecz waleczną armię złożoną ze Spartan. Na szczególną uwagę zasługuje selektywne platerowanie czerwonym złotem, które imituje krew wojowników. Moneta zdobiona jest również trzymilimetrowym wysokim reliefem, który w najdrobniejszych szczegółach pokazuje każdy detal projektu. 

Awers został ozdobiony mapą przedstawiającą rozmieszczenie wojsk persko-greckich, a także zaznaczono na nim najważniejsze bitwy i szlaki bojowe, a także portret Królowej Elżbiety II.


Projekty rewersu i awersu monety:

 

Moneta zawdzięcza swoją unikatowość barwionemu pozłacaniu, niestandardowemu kształtowi oraz antycznemu wykończeniu. Jej emisja jest ograniczona do 999 sztuk na cały świat!

Produkty powiązane

W tej samej serii/kategorii

Instagram