Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Kolejna moneta dołączyła do serii "Kod Przyszłości". Poświęcona jest ona nowoczesnym technologiom i naszym wyobrażeniu o nich. 

 

1. Nieśmiertelność - pragnienie naukowców od setek lat 

Od setek lat alchemicy, naukowcy i badacze chcieli znaleźć sposób na nieśmiertelność. Często finansowani przez możnych, poszukiwali tajemniczych kamieni, czy eliksirów. Dzisiaj wiemy, że takich przedmiotów nie ma. Jest jednak biologia i technologia, które w połączeniu mogą prowadzić do zaskakujących efektów. Praca nad nieśmiertelnością trwają już od kilka lat. Są to badania związane z genetyką; bada się DNA, telomery, białka opiekuńcze...Póki co żaden naukowiec nie znalazł sposobu na nieśmiertelność, ale jedno jest pewne: ona istnieje. Dowodem na to jest Turritopsis nutricula, czyli jeden z gatunków stułbiopława. Meduza ta posiada zdolność do transdyferencjacji, czyli zdolność do przeprogramowania komórek macierzystych w każdą inną komórkę organizmu. Dzięki temu meduza ta cały czas odnawia swój organizm. Zginie jedynie wtedy, gdy zostanie zaatakowana, bądź zatruta. Czy jest to możliwe również dla ludzie? Być może kiedyś się o tym przekonamy. 

   

Nieśmiertelność - Kod Przyszłośći

 

2. Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Przyszedł czas na trzecią monetę z serii "Kod Przyszłości". Moneta została wybita z 2 uncji czystego srebra próby 999, a jej średnica wynosi 50 mm. Wybito ją w nakładzie 500 sztuk. Jak w całej serii, monetę zdobi wysoki relief, który w niezwykły sposób przedstawia wyjątkowo szczegółowe pole bitwy. Dodatkowo, ciało zostało pokryte drukiem UV, a także...drukiem fluorescencyjnym! Dzięki temu moneta świeci w ciemności. Całość zapakowane jest w drewniane, tematyczne pudełko wraz z certyfikatem autentyczności.

Rewers monety przedstawia ludzkie ciało, wraz z mięśniami. W tle widać tunel czasoprzestrzenny, podkreślający szybkość, z jaką upływa nasze życie. Dodatkowej symboliki dodają elementy w postaci zegara, klepsydry oraz ludzkich czaszek. Z kolei awers przedstawia ludzkie DNA, w którym to poszukuje się rozwiązania problemu nieśmiertelności. 

Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Projekt

Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Model 3D

Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Zdjęcia

Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

Nieśmiertelność - Kod Przyszłości

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego naszą monetę! 

 

  

Autor: Izabela Lemańczyk