15 dowodów na to, że warto kupić monety z “Wiedźminem”.

15 DOWODÓW NA TO, ŻE WARTO KUPIĆ MONETY Z WIEDŹMINEM

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem

Źródło: Windumanoth

Andrzej Sapkowski stwierdził: “Obie monety są super!”

 

W pigułce: 

1.  Jedna z najbardziej nowoczesnych mennic na świecie, Mennica Polska, jest wykonawcą monet z Wiedźminem.
2. Producentem natomiast jest Mennica Gdańska, której monety charakteryzują się wzrostem wartości oraz -ze względu na tematy- cieszą się zainteresowaniem na całym świecie.
3.  Dolary nowozelandzkie są walutą wielu wartościowych monet kolekcjonerskich.
4. Wiedźmin to fenomen stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego, zawierający się w książkach, serialach, grach, komiksach, przedstawieniach itd. Wiedźmin posiada miliony fanów na całym świecie.
5.  Są to pierwsze monety o Wiedźminie, ściśle limitowane.
6. Do ich wykonania wykorzystano najnowszą technologię i najlepsze materiały - srebro najwyższej próby 999 przekuto w dwie monety: 2 uncjową oraz 1 kilogramową, które ozdobiono złoceniem, elementem z drukarki 3D, kamieniami szlachetnymi (agatami).
7. Bardzo niewielkie nakłady – 2000 sztuk dla monety 2 uncjowej i 200 sztuk dla monety 1 kilogramowej. Z pewnością zostaną wyprzedane, monet nie wystarczy dla wszystkich.
8. Wizerunki monet zostały stworzone przez cenionych w świecie numizmatycznym projektantów i modelarzy, a konsultowane były przez Andrzeja Sapkowskiego.
9.  Cała seria monet ułoży się w historię odpowiadającą Sadze Wiedźmina. Będzie to doskonała pamiątka.
10.  Atrakcyjna cena początkowa; podobne monety w dniu emisji kosztują dużo więcej, a ich cena z czasem stale wzrasta.
11. Ogromne zainteresowanie kolekcjonerów, fanów, mediów (takich jak Wp.pl, Onet.pl, Radio Zet, AgAuNews itp.). 
12.  Na wartości zyskują gadżety z Wiedźminem takie jak figurki, a co dopiero monety wybite z metalu szlachetnego.
13.  Monety kolekcjonerskie oraz bulionowe to świetna inwestycja. Mennica Gdańska prowadzi wykaz monet, które zyskały na wartości.
14. Pierwszy sezon serialu „Wiedźmin” na platformie Netflix odniósł światowy sukces, co wpłynęło również na zainteresowanie monet z Wiedźminem. 
15.  Inwestycja w kruszec jest jedną z najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy. Monety kolekcjonerskie można w przyszłości z powodzeniem odsprzedać kolejnym fanom, kolekcjonerom, czy inwestorom.
 

  Moneta 2 oz do kupienia >> tutaj <<

 Moneta 1 kg do kupienia >> tutaj <<

 

Rozbudowane dowody: 

1. Wykonawcą monet jest niezwykle prestiżowa Mennica Polska. To kiedyś państwowe, a obecnie prywatne przedsiębiorstwo, należy do jednej z trzech najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie.
2. Natomiast producentem jest pomysłowa i doświadczona Mennica Gdańska, która wypełnia tematyczne luki na rodzimym rynku numizmatycznym, jeśli chodzi o monety kolekcjonerskie. Produkuje monety związane z historią, technologią, sztuką, czy architekturą.
Na swoim koncie ma wiele imponujących tematów, takich jak: Wiedźmin, Asasyni, seria “Kod Przyszłości”, seria “Imperial Art”, czy “Wielcy Dowódcy”. Monety te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i inwestorów, nie tylko z Polski. Nakłady monet kolekcjonerskich szybko się wyprzedają, a przez co ich cena na rynku wzrasta.
3. Monety z Wiedźminem posiadają walutę wyrażoną w dolarach nowozelandzkich. W związku z tym są gwarantowane przez rząd w Nowej Zelandii, a także są legalnym środkiem płatniczym na wyspie Niue. Australia i Oceania (w tym oczywiście Nowa Zelandia) to numizmatyczni giganci. Ich walutę posiadają najlepsze monety kolekcjonerskie na całym rynku numizmatycznym, m.in. wielkie i słynne mennice takie jak Perth Mint, Royal Australian Mint, New Zealand Mint, czy New Zealand Post. Z waluty nowozelandzkiej korzystają również inne mennice na świecie, np. Mennica Polska. Zgodnie z polskim prawem, monety z nominałem złotego może emitować jedynie NBP.
4. Wiedźmin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek na świecie. Wszystko zaczęło się od pana Andrzeja Sapkowskiego, który w 1986 roku przywołał do życia Białego Wilka. “Wiedźmina” przetłumaczono na ponad 20 języków, saga trafiła na listę bestsellerów prestiżowego “New York Timesa” w czerwcu 2015 roku, a sprzedała się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy. Na podstawie serii książek powstał gry komputerowe.
5. Monety z wizerunkiem Wiedźmina są edycją limitowaną, a także pierwszymi monetami z wizerunkiem Wiedźmina. Mennica Gdańska otrzymała od Andrzeja Sapkowskiego wyłączne prawa na wykorzystanie wizerunku Wiedźmina na monetach. To fenomen w świecie numizmatyki, który więcej się nie powtórzy.
6. Monety z Wiedźminem to technologiczna perełka. Do ich produkcji wykorzystano srebro najwyższej próby 999, z którego wybito monetę dwuuncjową (62,2 g) oraz 1 kilogramową. To ich stworzenia wykorzystano najnowocześniejszą technologię, która pozwoliła uzyskać perfekcyjną jakość wykonania. Ultra wysoki relief ukazuje każdy, najdrobniejszy detal wizerunku monety, a dodatkowymi ozdobami są kamienia szlachetne - agaty, specjalne wstawka drukowana na drukarce 3D, a także selektywne złocenie.
7. Te limitowane monety wybito w niskim nakładzie, wynoszącym 2000 sztuk monety dwuuncjowej i 200 sztuk monety 1 kilogramowej. Jest to nakład na cały świat - na tysiące inwestorów i fanów Wiedźmina z całego świata.
8. Wizerunki monet były konsultowane merytorycznie przez Andrzeja Sapkowskiego, czyli twórcę Wiedźmina, który jak nikt inny na świecie zna się na tym uniwersum. Projekty monet stworzyli historycy sztuk, a także graficy oraz modelarze po studiach wyższych m.in. na Akademii Sztuk Pięknych.
9. Cała seria monet składać się będzie na logiczny ciąg zdarzeń. Raz w roku będzie ukazywać się kolejna moneta z serii, odpowiadająca następującym po sobie książkom z Sagi o Wiedźminie. Kolekcja wszystkich monet z serii będzie o wiele bardziej wartościowa i cenna, niż pojedyncze sztuki. To również doskonała pamiątka dla wszystkich fanów Wiedźmina.
10. Cena wyjściowa pierwszych monet z serii nie jest wysoka, zważywszy na to, że monety mogą zyskać na wartości. Cena emisyjna, 1399 zł dla monety dwuuncjowej oraz 13 999 zł dla monety 1 kilogramowej, jest ceną promocyjną - od 1 lutego będzie wzrośnie ona do ceny regularnej, 1600 zł dla monety dwuuncjowej oraz 16 000 zł dla monety 1 kilogramowej. Oczywiście o ile cały nakład nie zostanie szybciej wyprzedany. Rynek kolekcjonerski rządzi się swoimi prawami. Zawartość kruszcu nie jest tu wyznacznikiem ceny. Monety kolekcjonerskie wybijane są w małych ilościach i uruchomienie sprzętu do stworzenia tak niewielkiego nakładu kosztuje. Monety wydawane są w pięknych drewnianych pudełkach wraz z certyfikatem i obwolutą, to również wpływa na cenę. Prawa autorskie do każdego tematu również wliczane są w koszt produkcji monety. Możemy wskazać bardzo wiele przykładów podobnych monet:

2$ Ares – Bóg Wojny, 2 oz, Ag 999
Moneta zbliżona do Wiedźmina specyfikacją: posiada taką samą wagę, emitenta (wyspę Niue), dodatek w postaci złocenia. Wybito ją w 2017 roku w cenie 1000 zł. Obecnie moneta jest poszukiwane przez kolekcjonerów, a jej cena wynosi 8000zł.

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
Seria Tiffany Art, 1 kg, Ag 999
Tegoroczna, srebrna moneta poświęcona była Angkor Wat, którą ozdobiono pięknym, zielonym szkłem, a jej nakład wynosił 99 sztuk. Tak jak w przypadku jednej z monet Wiedźmina, jej waga wynosi 1 kilogram. Do obiegu została wprowadzona w marcu w cenie 19 999 zł, a wyprzedała się w ciągu kilku tygodni. Teraz jej cena wzrosła do 25 000 zł. I to zaledwie po paru miesiącach.

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
100$ Józej Piłsudski, 1 kg, Ag 999
Moneta została wybita w 2018 roku, z 1 kilograma srebra próby 999. Jej cena początkowa to 9 950 zł. Cena kilograma srebra to 2 140,02 zł (stan na 21.11.2019). Jak widać, wartość monety kolekcjonerskiej przewyższa wartość samego kruszcu nawet kilkukrotnie.


Złota Kula - 100-lecie Odzyskania Niepodległości, 7 oz, Au 999
Wybita w 2018 roku, 7 uncjowa (217,7 g) Złota Kula (w nakładzie 100 sztuk). W momencie emisji można było nabyć ją za 54 000 zł, a dzisiaj trzeba przygotować się na wydatek rzędu 110 000 zł.

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
1000 zł Beatyfikacja Jana Pawła II, 3 oz, Au 999
Ta złota moneta ważąca niecałe 100 gramów (93,3 g) w dniu emisji kosztowała 30 tysięcy złotych. Na chwilę obecną jej cena rynkowa oscyluje w okolicach 40-50 tysięcy złotych, a i tak jest bardzo trudna do zdobycia. Wartość 100 gramów złota wynosi 18 362 zł (stan na 21.11.2019). To dobry przykład na to, jak wielki wpływ na cenę ma temat monety.

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
11. Monety z Wiedźminem cieszą się ogromnym zainteresowaniem i szybkim tempem sprzedaży. W ciągu pierwszych tygodni od emisji sprzedała się ponad połowa nakładu, a do lutego 2020 może już wyprzedać się całkowicie. O monetach tych napisano wiele artykułów, m.in. na WP.pl, Onet.pl, Interia.pl, SpidersWeb.pl, Gry-online,pl, CD-Action itd. Mówiono o nich również w Radio Zet, czy Radio Eska.
12. Fani z całego świata kolekcjonują najróżniejsze pamiątki i gadżety kolekcjonerskie związane z Wiedźminem. O wpływie Wiedźmina świadczą choćby popularne w serwisie YouTube filmiki, które instruują np. jak stworzyć własną kopię miecza Geralta. Zjawisk popkulturowych jest dużo więcej - linie ubrań inspirowanych Wiedźminem (niemiecka marka Musterbrand, kalifornijski Jynx), portfele, figurki, zegarki, ubranka dla dzieci i wiele innych. Fani cały czas poszukują gadżetów związanych z Wiedźminem. W maju 2015 roku wydano kolekcjonerską edycję gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” za 350 zł, które zawierała m.in. figurkę Wiedźmina. Edycja ta była limitowana i niewielu osobom udało się ją nabyć. Dzisiaj, sama figurka sprzedawana jest na aukcjach nawet za 800 zł.
13. Monety kolekcjonerskie są coraz popularniejsze, nie tylko w kręgach numizmatyków. Ich tematykę i wartość docenia wiele osób. Napisaliśmy  artykuł, w którym zawarliśmy wzrost wartości monet kolekcjonerskich na przestrzeni lat. Rok 2019 się jeszcze nie skończył, a już możemy podać przykłady monet, które zostały wyemitowane w tym roku, a ich wartość wzrosła już po kilku miesiącach:

2$ Hefajstos - Bogowie, 2 oz, Ag 999: wzrost ceny z 1600 zł na 3600 zł

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
5$ Czerwony Koń - Czterej Jeźdźcy Apokalipsy, 2 oz, Ag 999: wzrost ceny z 1500 zł na 2800 zł

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
1$ Donut Simpsona, 1 oz, Ag 999: wzrost ceny z 350 zł na 500 zł

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
5$ Zhao Yun - Antyczni Chińscy Wojownicy, 2 oz, Ag 999: wzrost ceny z 1500 zł na 3500 zł.

15 dowodów na to, że warto kupić monety z Wiedźminem
Większość drożejących monet należy do jakiejś serii, a kolekcjonerzy chętnie nabywają kolejne jej emisje.
14. Kolejny wzrost zainteresowania Wiedźminem nastąpił 20 grudnia, kiedy to Netflix, gigant jeśli chodzi o filmy i seriale, zaprezentował pierwszy sezon Wiedźmina. Serial osiągnął gigantyczny sukces (1 miejsce w rangingu najlepszych serialu nie tylko w Polsce, ale i w USA), który na nowo rozbudził pasję do Wiedźmina. Po emisji pierwszego sezonu po raz kolejny wysoki wzrost sprzedaży odnotowały książki, gry komputerowe, monety z Wiedźminem oraz inne gadżety związane z Geraltem.  O tym, jak wzrosło zainteresowanie Wiedźminem po emisji serialu świadczyć mogą choćby wysokie statystyki wyszukiwania hasła "The Witcher" w Google. Netflix zapowiedział już emisje kolejnych sezonów na przestrzeni lat.


Wzrost wyszukiwania hasła "The Witcher" w Google po dodaniu zwiastuna serialu Netflixa. "100" oznacza najwyższą wartość wyszukiwania.

15. Inwestowanie w kruszec jest jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Większość monet z upływem lat nabiera wartości, a co również istotne - nie podlegają one inflacji. To pomnażanie swojego majątku, myślenie o przyszłości, o zabezpieczeniu siebie, czy rodziny. Jednak każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko. Jest to nieodłączny element lokowania pieniędzy, zwłaszcza gdy dotyczy to dzieł sztuki, a zaczynają zaliczać się do nich również monety kolekcjonerskie. Ryzyko polega na tym, że nie wiadomo czy i ile zyska się na zakupie. Monety kolekcjonerskie jeśli nie drożeją, to utrzymują swoją cenę emisyjną. W wyjątkowo rzadkich przypadkach zdarza się, aby monety straciły na wartości. Ma to miejsce jedynie przy ogromnych nakładach (np. 500 000 sztuk) w połączeniu z nieciekawym dla kolekcjonerów tematem.
Monety kolekcjonerskie, po zwiększeniu swojej wartości, można z powodzeniem sprzedać kolejnym fanom, kolekcjonerom, inwestorom, czy firmom numizmatycznym. Miejscem takiej sprzedaży są m.in. portale aukcyjne, czy firmy numizmatyczne. Rynek wtórny monet kolekcjonerskich jest bardzo rozbudowany.

 

  

Autor: Łukasz Rosanowski, Anita Jaworska, Izabela Lemańczyk