Jak Geralt z Rivii trafił na monety kolekcjonerskie. Krótka historia Wiedźmina

Mamy zaszczyt zaprezentować Wam efekt naszej wielomiesięcznej pracy. Monety z wizerunkiem Wiedźmina to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów, fanów gier oraz czytelników powieści i opowiadań. Jedno jest pewne - Geralt z Rivii zaczarował miliony na całym świecie. Poznajcie jego historię!

Jednocześnie zapraszamy również na nasz drugi wpis, na którym znajdziecie odnośniki do wszystkich stron, które napisały artykuły o naszych monetach

>> ZOBACZ TUTAJ <<

 

Wiedźmin - opowiadania i saga wiedźmińska

Debiut Andrzeja Sapkowskiego w roli autora Wiedźmina nastąpił w 1986 roku na łamach Fantastyki. Pierwsze opowiadanie zatytułowane "Wiedźmin" zdobyło III nagrodę w konkursie ogłoszonym przez wydawnictwo. W ciągu kilku lat spod pióra Sapkowskiego wyszły opowiadania i powieści, które złożyły się na tzw. sagę wiedźmińską. Przygody Geralta z Rivii zyskały ogromną popularność - książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i jednocześnie stały się inspiracją m.in. dla twórców komiksu, gier komputerowych, karcianych i planszowych, filmu czy serialu telewizyjnego.

Źródło: Wikipedia

 

Wiedźmin - gra komputerowa

W październiku 2007 roku studio CD Project RED zaprezentowało światu swoją wersję Wiedźmina dla graczy komputerowych. Produkcja spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami i w ciągu kilku lat podbiła serca graczy w wielu krajach. Największy sukces odniosła trzecia część gry "Dziki Gon", której sprzedaż oszacowano na 20 milionów egzemplarzy. Jednocześnie na jej koncie pojawiło się mnóstwo nagród, które sprawiły, że Wiedźmin stał się najbardziej utytułowaną grą komputerową w historii.

Źródło: tech.wp.pl

 

Wiedźmin - film i seriale telewizyjne

W 2001 roku powstał film wyreżyserowany przez Marka Brodzkiego, a w 2002 roku miał premierę 13-odcinkowy serial stworzony na motywach powieści Sapkowskiego. Wiele można zarzucić obu produkcjom, ale znakomita rola Żebrowskiego zyskała sławę i dla wielu Geralt z Rivii od tej chwili miał twarz Michała Żebrowskiego.

Źródło: antyradio.pl

 

Mimo upływu wielu lat od premiery opowiadania, Wiedźmin wciąż inspiruje. 20 grudnia 2019 roku na platformie Netflix pojawi się serial, na który czekają miliony widzów z całego świata. Każda najmniejsza choćby informacja na temat nowej produkcji elektryzuje i buduje napięcie przed premierą. My również czekamy z niecierpliwością!

Źródło: vodnews.pl

 

Wiedźmin - seria monet kolekcjonerskich

We współpracy z Andrzejem Sapkowskim stworzyliśmy monety kolekcjonerskie poświęcone Wiedźminowi. To naprawdę niezwykłe wydarzenie w świecie numizmatycznym, ponieważ te dwie monety - dwuuncjowa i kilogramowa, łączą w sobie wszystko to, co stanowi gwarancję sukcesu emisji, czyli świetny temat, bardzo niski nakład (2 oz - 2000 szt., 1 kg - 200 szt.), znakomity projekt awersu i rewersu konsultowany z autorem powieści, nowoczesne i ciekawe dodatki oraz niezwykle precyzyjne wykonanie, które pozwala na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów monety.

Zatem, przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

 

Moneta 2 oz o nominale 5$ - KUP MONETĘ

Jest to główna moneta każdej edycji. Serię otwiera „Ostatnie Życzenie”, które nawiązuje do opowiadania Sapkowskiego, będącego wstępem do całego cyklu.

Moneta wybita jest z 62,2 gramów srebra próby 999. Rewers monety przedstawia walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina.

Każdy szczegół rewersu jest znakomicie widoczny dzięki bardzo wysokiemu reliefowi, który wynosi aż 3 mm.

Uwagę zwracają również dodatki. Najważniejszy miecz Wiedźmina został platerowany czystym złotem. Yennefer z kolei otrzymała kolorową kulę wydrukowaną w drukarce 3D. 

Awers zdobią ornamenty zamku w Cintrze, jego główna sala oraz atrybuty Geralta: miecze i symbol wilka.

Również pudełko, w którym ukryta jest moneta opatrzone zostało symbolem Wiedźmina, czyli wilkiem. W każdy szczegół monety byliśmy zaangażowani osobiście, m.in. nasz pracownik Bartosz Trzonek zaprojektował wizerunek wilka znajdujący się na pudełku.

Moneta 1 kg o nominale 50$ - KUP MONETĘ

Monetą wspierającą każdą główną edycję jest jednokilogramowa wersja, której średnica wynosi 100 mm. Również wykonana jest z najczystszego srebra. Jej tematem jest scena z opowiadania „Ostatnie życzenie”, w której to Jeż Erlenwaldu ogłasza królowej Cintry Calanthe, że chce wziąć za żonę jej córkę Pavettę.

Ta moneta również może poszczycić się wysokim reliefem. Ciekawym dodatkiem w tej wersji są umieszczone w okiennicach dwa agaty imitujące zamkowe okno. Nakład monety kilogramowej jest ograniczony jedynie do 200 sztuk!

Pudełko oddaje elegancki charakter monety. Drewniana szkatułka została polakierowana na wysoki połysk, a grawer na przedniej części jest pokryty kolorem niebieskim.

Obie monety są prawnymi środkami płatniczymi na wyspie Niue. W Polsce tylko NBP posiada prawo do emitowania monet z nominałem złotego, więc aby zachować status monety, producenci zawierają umowy z takimi krajami jak Niue, Tuvalu czy Kamerun, aby legalnie móc umieszczać nominał dolara lub franka na monecie.

Jednocześnie głową terytorium Niue jest władca Wielkiej Brytanii, dlatego na awersie monety musi widnieć wizerunek Królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim.

Wielkość serii planowana jest na 8 monet – każda poświęcona będzie kolejnej książce z sagi o Wiedźminie. Co roku kolekcjonerzy będą mogli wzbogacić swoją kolekcję o jedną monetę dwuuncjową i jedną kilogramową.

 

Zapraszamy Was również na naszego >> Facebooka << i zapisania się do Newslettera, aby być na bieżąco z naszymi nowościami! 

 

 

 

Autor: Anita Jaworska