Jak wycenić stare monety?

 

Jeśli inwestor nie chce stracić na swojej kolekcji to musi wiedzieć jak cenne są poszczególne numizmaty, znajdujące się wśród monet. Brak tego typu wiedzy bardzo często powoduje ogromne straty. Aby zyskać na inwestycji warto wcześniej dowiedzieć się, ile kosztują stare monety, w których jest się posiadaniu. Jak to zrobić? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

 

Ile są warte stare monety - skala Sheldona

Jedną z popularnych metod na to, by określić ile są warte stare monety jest amerykańska skala Sheldona, która została stworzona po to, by ujednolicić wycenę jednego rodzaju monet. I tak właśnie ustalono skalę, której stopnie określają wartość monet. Najgorszy stan określany był numerem 1, natomiast najlepszy numerem 70.

Wycena według skali Sheldona polega na wykorzystaniu wcześniej ponumerowanych monet. Kwota bazowa monety zwiększana jest o tyle, o ile oceniono ją w skali wartości. Na przykład, stare monety zagraniczne w idealnym stanie będą warte aż o 70 razy więcej niż w stanie bazowym. Niestety jednym z najtrudniejszych w tym przypadku zadań jest ocenienie właściwej wartości bazowej, odnosząc się do rocznika, pochodzenia i wariantów.

 

Stare monety a wartość katalogowa

Podstawowe typy starych monet mają swój katalog, dzięki któremu można ustalić wycenę numizmatów. Ich wartość określana jest przede wszystkim na podstawie stopnia rzadkości występowania, stanu zachowania tematu, a także ogólnej atrakcyjności wizualnej. Oczywiście nie ma co ukrywać, że o ile dwa pierwsze parametry są do zaakceptowania przez większość, o tyle określenie atrakcyjności jest dość dyskusyjne ze względu na odmienne gusta kupujących i sprzedawców.

Wartość monety kruszcowej zależy od wartości metalu według aktualnie obowiązującego kursu, a w głównej mierze od wartości kolekcjonerskiej monety.

Kolejnym krokiem w ocenie wartości katalogowej są ceny rynkowe w maksymalnym wymiarze, na podstawie których należy ustalić współczynnik wzrostu wartości. Wycenę dla danych stanów zachowania, poziomu atrakcyjności oraz stopnia rzadkości uzyskuje się poprzez pomnożenie maksymalnej ceny monety najpospolitszej przez współczynnik podniesiony do potęgi, zależnej od stopnia jej unikatowości.

 

Ile kosztują stare monety i kiedy tracą na wartości?

W wycenie starych monet bardzo ważne jest wrażenie wzrokowe, jakie odnosi potencjalny nabywca. Wszelkie rysy, otarcia i uszczerbienia wpływają na niekorzyść monety.

Niezwykle istotna jest również jakość bicia, gdyż jest to swego rodzaju opis poprawności działania prasy menniczej oraz stanu stempli menniczych.

Stare monety wyróżniające się swoim głębokim wybiciem i wszelkimi uwidocznionymi detalami zawsze będą osiągały o wiele wyższą wartość, niż te wybite płytko i niedbale. Kolejnym istotnym elementem określającym to, ile są warte stare monety jest jakość użytego krążka. Im krążek jest wyższej jakości, tym osiąga większą wartość.

Jeśli jednak mimo wielu metod wycen powstaje jakakolwiek trudność w oszacowaniu wartości starych monet polskich i zagranicznych, to najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do specjalistycznych związków numizmatyków, które będą gotowi samodzielnie ocenić ile może być warta dana moneta.