Wstępny plan emisyjny NBP na 2019 rok

  

Na przyszły rok NBP przygotował dla nas kilka niespodzianek. Dotyczą one głównie wielkości nakładów znanych nam już serii i terminów ich emisji.

Bardzo popularna wśród kolekcjonerów seria Skarby Stanisława Augusta zaprezentuje nam się ponownie tylko raz w roku, tym razem w styczniu. Do tej pory oczekiwaliśmy na kolejne monety z tej serii w lipcu i grudniu. Nakład na poziomie 600 szt. złotych i 5500 szt. srebrnych monet nie uległ zmianie.

Dotychczas, w tym samym dniu co Skarby Stanisława Augusta miała miejsce emisja Historii Monety Polskiej. Bank postanowił rozdzielić te serie i Szóstaka Jana Sobieskiego udostępnić kolekcjonerom w lipcu. W dodatku monet dostępnych na rynku będzie aż o 5 tys. mniej, ponieważ NBP zredukował nakład z 18 do 13 tys. sztuk.

W lutym i październiku (dotychczas w lutym i grudniu) poznamy kolejnych Żołnierzy Niezłomnych. Monety z wizerunkami Stanisława Kasznicy "Wąsowskiego" oraz Łukasza Cieplińskiego "Pługa" dostępne będą w obniżonym do 13 tys. sztuk nakładzie (nakład dwóch pierwszych emisji był ograniczony do 17 tys. sztuk, a każdej kolejnej do 15 tys.).

Częstotliwość emisji zwiększa seria Wielkich Polskich Ekonomistów. W przyszłym roku pojawią się aż dwie monety, ale w nakładzie obniżonym o 2 tys. sztuk.

Po roku przerwy NBP wraca do emisji monet pięciozłotowych z serii Odkryj Polskę. Będziemy mieli okazję podziwiać Zabytki Fromborka (maj) oraz Kopiec Wyzwolenia (listopad).

Dopiero w sierpniu doczekamy się trzeciej monety w serii Polskie Termopile (do tej pory ukazywały się na przełomie maja i czerwca). Również tu NBP postanowił zmniejszyć nakład z 18 do 15 tys. sztuk.

Co ciekawe, seria prostokątnych srebrnych i okrągłych złotych monet z wizerunkami postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku będzie kontynuowana. Pierwotnie NBP zapowiadał zakończenie serii na 4 monetach, ale w listopadzie 2019 roku zaprezentuje nam wizerunek Wojciecha Korfantego. Duża zmiana w tej serii dotyczy nakładu. Pierwsza moneta z 2015 r., czyli Józef Piłsudski wybita została w nakładzie ograniczonym do 2500 szt. (złota) i 30 tys. (srebrna). Trzy kolejne to już 2 tys. (złota) i 20 tys. (srebrna). Natomiast złotych monet z wizerunkiem Wojciecha Korfantego dostępnych będzie tylko 1500 sztuk, a srebrnych zaledwie 13 tys.!

W 2019 roku do trwających już serii dołączy kolejna. W czerwcu pojawi się prostokątna moneta w porcelanową wklejką z wizerunkiem Heleny Modrzejewskiej. Pierwsza moneta z serii Wielkie Aktorki ukaże się w nakładzie ograniczonym do 16 tys. sztuk.

Czeka nas wiele monet okolicznościowych, które upamiętnią okrągłe rocznice. Swoje stulecie będą świętować: PKO Bank Polski, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (banknot), Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Poznański oraz lotnictwo wojskowe. Upamiętniona zostanie 420. rocznica urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego oraz 140 lat istnienia Muzeum Narodowego w Krakowie. Tematyka monet zostanie poświęcona również wydarzeniom historycznym: Wyprawie Wileńskiej, Zagładzie Romów i Sinti, Hołdowi Pruskiemu oraz Ofiarom Obozu KL Warschau.

Przedstawiony plan to jedynie zarys tego, co przygotował dla nas NBP w 2019 roku. Na pewno ulegnie on zmianom.

 

 

Plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2019 rok w formacie PDF

 

 

 

 

 

Autor: Anita Jaworska