Chińska Panda z kawałkiem XVI-wiecznego meteorytu

     Atlas Meteorytów to seria monet, której założeniem jest prezentowanie najpopularniejszych monet bulionowych w połączeniu z fragmentami meteorytów, które spadły w kraju bijącym monetę. Tematyka pierwszej emisji nawiązywała do Chin - wizerunek Pandy z 2016 roku został zestawiony z kawałkiem meteorytu Fukang, odnalezionym w Sinciang w 2000 roku.

W drugiej odsłonie serii emitent pozostał wierny Państwu Środka i siedzącą na gałęzi Pandę z 2015 roku połączył z meteorytem Nantan. Jego upadek datuje się na 1516 rok, jednak pierwsze fragmenty zostały odnalezione dopiero w połowie XX wieku. Badania wykazały, że składa się on głównie z żelaza.

Ujmującą kolorystykę moneta zawdzięcza dwóm zabiegom. Awers i rewers zostały pokryte różowym złotem, które zdobi głównie rant, świątynię oraz korpus pandy. Za pozostałe kolorowe elementy monety odpowiada nowoczesna technika druku uv, dzięki której niezwykle wiernie zostało oddane fioletowe, mieniące się niebo i rozogniony meteor, na końcu którego wkomponowany został fragment prawdziwego meteorytu Nantan.

Nakład tej emisji został ograniczony do 500 sztuk na cały świat, a każdy certyfikat dołączony do monety jest numerowany.

 

 

                                                                                                                                                         

 

 

Autor: Anita Jaworska