Artystyczny eklektyzm na monumentalnym wizerunku Jowisza - Boga Rzymskiego

    Tematem pierwszej monety z serii Bogowie Rzymscy jest Jowisz, mityczny bóg burz, nieba i deszczów, ojciec wszystkich romańskich bóstw. Jego wizerunek znalazł się w centralnym miejscu rewersu dwuuncjowej monety. Inspiracją do zaprojektowania właśnie takiej postaci Jowisza były dwa dzieła: antyczny posąg Fidiasza "Zeus w Olimpii" oraz obraz francuskiego XIX-wiecznego malarza Jeana-Auguste'a-Dominique'a Ingres'a. Jowisz pospolicie utożsamiany jest z greckim Zeusem, stąd też paralelne wizerunki obu starożytnych bogów.

 

 

                        

 Fidiasz, Posąg Zeusa w Olimpii (V w. n.e.)                                   Jean-Auguste-Dominique Ingres, Jowisz i Tetyda (1811)

 

Monumentalna postać Jupitera, którą możemy obserwować na rewersie monety otoczona jest wieloma powiązanymi ze sobą symbolami władzy, siły i zwycięstwa. Jowisz, odziany w starożytną szatę ozdobioną liśćmi laurowymi, trzyma w ręku laskę zwieńczoną głową lwa, swojego odpowiednika wśród zwierząt. Bóg opiera się na chmurze, co podkreśla jego panowanie nad światem oraz stanowi bezpośrednie nawiązanie do dzieła Ingres'a. Z lewej strony rewersu znajduje się postać Wiktorii - rzymskiej odpowiedniczki Nike, bogini zwycięstwa. Jej wizerunek inspirowany był marmurową rzeźbą Nike z Samotraki. U stóp Jowisza możemy podziwiać wielkiego orła z rozpostartymi skrzydłami, który w świecie starożytnych wierzeń był symbolem siły oraz posłańcem najwyższego z bogów. Górne tło pokrywają pioruny - kolejny atrybut Jowisza.

 

W nawiązaniu do tematyki i stylistyki, w której utrzymana jest ta emisja, moneta została wybita w stemplu antycznym. Wysoki relief doskonale eksponuje najdrobniejsze szczegóły rewersu, podkreślając jednocześnie powagę i majestat Jowisza.

 

Moneta jest niezwykła. Warto mieć ją w swojej kolekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Anita Jaworska