NBP opublikował plan emisyjny banknotów i monet na 2017 rok

Zapraszamy do zapoznania się z uzupełniającym artykułem z 28 czerwca 2017: Podsumowanie zmian wprowadzonych przez NBP w planie emisyjnym na rok 2017    

 

     Na 2017 rok NBP zaplanował 23 emisje, wśród których znajdziemy 15 monet srebrnych, 5 złotych, 2 monety pięciozłotowe i jeden banknot kolekcjonerski. NBP zaznacza, że plan może ulec zmianie.

Kolekcjonerzy serii emitowanych przez NBP będą mogli uzupełnić swoje zbiory o kolejne monety. Kontynuowana będzie bowiem seria poświęcona polskim królom "Skarby Stanisława Augusta", w ramach której ukażą się w czerwcu i grudniu Zygmunt I Stary i Zygmunt August. "Historia Monety Polskiej" zostanie uzupełniona o 100 dukatów Zygmunta III oraz talar Władysława IV (emisje również w czerwcu i grudniu). W maju i listopadzie pojawią się nowe monety pięciozłotowe "Odkryj Polskę", z których pierwsza będzie poświęcona Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, druga natomiast upamiętni Centralny Okręg Przemysłowy. Postać Romana Dmowskiego umieszczona na rewersie złotej i srebrnej monety stanowić będzie kontynuację serii "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". W drugiej połowie roku pojawi się kolejny banknot kolekcjonerski, który tym razem poświęcony zostanie 300-leciu koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Nakład tej emisji przewidziany jest na 40 000 sztuk. W planie emisyjnym pojawiła się również nowa seria historyczna "Żołnierze Wyklęci", w ramach której, jeszcze w 2017 roku wyemitowane zostaną trzy monety, każda w nakładzie 15 000 sztuk i o nominale 10 złotych.

Duża część zaplanowanych emisji poświęcona będzie wydarzeniom historycznym i związanymi z nimi postaciami. Już w styczniu upamiętniona zostanie 150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które dało początek wielu klubom sportowym oraz Związkowi Harcerstwa Polskiego. Zadaniem tej organizacji była popularyzacja wychowania fizycznego i sportu wśród polskiego społeczeństwa. Sokół został zdelegalizowany po 1945 roku przez komunistów, odrodził się ponownie dopiero po 1989 roku.

W maju złotą i srebrną monetą upamiętnione zostanie 200-lecie istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a srebrna moneta dziesięciozłotowa będzie poświęcona Solidarności Walczącej - antykomunistycznej organizacji założonej w 1982 roku przez Kornela Morawieckiego.

31 sierpnia 2017 roku minie 35 lat od tzw. zbrodni lubińskiej - brutalnego ataku sił władzy komunistycznej na pokojowych manifestantów. Z rąk milicji i ZOMO zginęły wtedy trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. W związku z upamiętnieniem tych wydarzeń NBP wyemituje srebrną monetę w kształcie kwadratu o nominale 20 złotych.

W 2017 roku będą miały miejsce inne dwie ważne rocznice - w tym roku minie bowiem 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki oraz 500 lat od momentu przybicia do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez przez Marcina Lutra. Wydarzenie to zostało uznane za początek reformacji - ruchu, którego celem była odnowa wartości chrześcijańskich.

Pozostaje nam tylko oczekiwać na wizerunki poszczególnych monet.  

 

Plan emisyjny w formacie PDF

 

 

 

 

Aktualizacja: 13.02.2017

Przedstawiamy zaktualizowany plan wraz z podanymi terminami emisji.

 

Zaktualizowany plan emisyjny w formacie PDF