Jubileusz 250-lecia tradycji Mennicy Warszawskiej

     W historii 250 lat istnienia Mennicy Warszawskiej jak w zwierciadle odbijają się burzliwe losy państwa polskiego.

 

Mennica Warszawska powstała na fali oświeceniowych reform wprowadzanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do jej zadań należało oczywiście bicie monet obiegowych, ale w 1792 roku król polecił mennicy wybicie orderu Virtuti Militari - do dziś najwyższego odznaczenia wojskowego nadawanego za wybitne zasługi bojowe. Mennica Warszawska dała w tym czasie również początek dzisiejszemu sposobowi znaczenia menniczego: m/w, które można odnaleźć na awersie każdej monety.

 

Koniec XVIII wieku to dla Polski czas tragiczny, czas utraty niepodległości na 123 lata. Mennica Warszawska zostaje zamknięta na 14 lat, potem wznawia działalność pod zwierzchnictwem pruskim, a od 1816, rosyjskim.

 

W czasie powstania listopadowego, gdy do walki z zaborcami zmobilizowane zostały wszelkie polskie siły, Mennica Warszawska stała się fabryką zbrojeniową dla powstańców. Kilkanaście lat później mennica, tak jak i całe społeczeństwo polskie, poddana została procesowi rusyfikacji i zmuszona była bić monety o nominale 1 rubla. Trwało to do 1868 roku, kiedy to władze carskie postanowiły zlecić bicie monet mennicy w Sankt Petersburgu, zamykając tym samym Mennicę Warszawską na ponad 50 lat.

 

Mennica odradza się ponownie w 1924 roku na mocy decyzji prezydenta Wojciechowskiego i ministra Grabskiego. Jako Gabinet Numizmatyczny Mennicy Państwowej rozpoczyna bicie pierwszych po odzyskaniu niepodległości, polskich monet.

 

Mennica Państwowa w czasie II wojny światowej została ograbiona i zniszczona przez III Rzeszę. W 1945 roku wznowiła swoją działalność bijąc monety najpierw podpisywane nazwą "Rzeczpospolita Polska", a od 1957 roku "Polska Rzeczpospolita Ludowa".

 

Najbardziej dynamiczny rozwój mennicy i wiele jej sukcesów przypada na lata 90. Otwarta w tym czasie zostaje siedziba na ulicy Żelaznej, wybijane są nowe monety wprowadzone po denominacji, pojawia się pierwsza polska moneta bimetaliczna i bulionowa, mennica zdobywa wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach numizmatycznych. W 1994 roku Mennica Państwowa przekształca się w jednoosobową spółkę, a w 2005 roku zmienia nazwę na Mennica Polska S.A.

 

Burzliwych 250 lat istnienia Mennicy Warszawskiej rekompensują dzisiejsze osiągnięcia Mennicy Polskiej oraz jej bardzo wysoka pozycja na światowym rynku numizmatycznym.

 

Upamiętnić tę 250. rocznicę postanowił Narodowy Bank Polski, który w planie emisyjnym na 2016 umieścił oksydowaną monetę o nietypowym kształcie, w którą wkomponowana została aktualna moneta pięciozłotowa.