Leonidas - Wielcy Dowódcy

Kolejna moneta dołączyła do serii "Wielcy Dowódcy". Poświęcona jest ona najlepszym i najbardziej skutecznym wojennym strategom. 

 

1. Leonidas - niezapomniany bohater 

Leonidas został królem Sparty w wieku 50 lat, około 490 r. p.n.e. Nie wiadomo zbyt wiele o jego rządach. W Sparcie król sprawował funkcję dowódcy oraz najwyższego kapłana. Historycy nie odnaleźli wielu informacji o jego wpływie na kraj przed bitwą pod Termopilami. Wygląda na to, że obrona Sparty był czynem tak wyjątkowym, że wyparła wszelkie inne wspomnienia o Leonidasie.

W 480 r. p.n.e. Persowie pod dowództwem Kserksesa zapragnęli stworzyć olbrzymie imperium. Zjednoczone wojska greckie chciały odeprzeć atak wroga. Najsłynniejsza bitwa rozegrała się pod Termopilami. Do obrony przełęczy wyznaczono wiele wojsk z całej Grecji. Początkowo Grecy odpierali atak, jednak liczebność wroga dawała się we znaki. Po 7 dniach walki na stronę Persów przeszedł Efialtes z Trachis. Zaproponował on  poprowadzić wojska perskie tajemniczym przejściem, które dawało możliwość niespodziewanego zaatakowania Greków i ich pokonania. Leonidas dowiedział się o zdradzie - odesłał większość wojsk wgłąb lądu, do obrony miast i ludności, a sam został prawdopodobnie z 300 Spartanami, 900 hoplitami i 700 Tespijczykami. Wczesnym rankiem niewielka armia Leonidasa stanęła naprzeciwko kilkadziesiąt razy większej armii Kserksesa. Na odwrót nie pozwalał mu kodeks Sparty, ale również przepowiednia. Głosiła ona, że jeśli król się wycofa, Spartę przejmą Persowie. Armia Leonidasa walczyła dzielnie, jednak w końcu poległa. Zginęli wszyscy, którzy nie przeszli na stronę wroga. Jednak po stronie Persów również było wiele strat. Dodatkowo, Grecy zyskali czas na zmianę ustawienia wojsk, dzięki czemu zaczęli wypierać Persów, np. w Bitwie pod Salaminą. Heroiczna walka Leonidasa przetrwała tysiąclecia. 

   

Leonidas - Wielcy Dowódcy

 

2. Leonidas - Wielcy Dowódcy

Po Spartakusie przyszedł czas na Leonidasa, czyli drugą monetę z serii "Wielcy Dowódcy". Moneta została wybita z 2 uncji czystego srebra próby 999, a jej średnica wynosi 50 mm. Wybito ją w nakładzie 999 sztuk. Jak w całej serii, monetę zdobi wysoki relief, który w niezwykły sposób przedstawia wyjątkowo szczegółowe pole bitwy. Wybrane elementy zostały poddane platerowaniu czerwonym złotem imitującym krew wojowników. Całość zapakowane jest w drewniane, tematyczne pudełko wraz z certyfikatem autentyczności.

Rewers monety przedstawia wojska greckie pod dowództwem Leonidasa atakujące wojska perskie. Z kolei na awersie przedstawiono mapę terenu, a którym toczyły się walki. Zaznaczono także najważniejsze bitwy w tej wojnie. 

Leonidas - Wielcy Dowódcy

Projekt

Leonidas - Wielcy Dowódcy

Model 3D

Leonidas - Wielcy Dowódcy

Zdjęcia

Leonidas - Wielcy Dowódcy

Leonidas - Wielcy Dowódcy

Leonidas - Wielcy Dowódcy

Leonidas - Wielcy Dowódcy

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego naszą monetę! 

 

  

Autor: Izabela Lemańczyk