Bitwa pod Salaminą - pierwsza moneta z nowej serii

Przedstawiamy pierwszą monetę z najnowszej serii "Bitwy Morskie"

 Pomysły na monety kolekcjonerskie są nieskończone. Inspiracji może dostarczyć nam historia świata, popkultura, geologia, zjawiska przyrodnicze itp. Tym razem postanowiliśmy stworzyć serię monet, która przedstawiać będzie najsłynniejsze morskie bitwy, jakie rozegrały się w dziejach ludzkości. Serię otwiera rzecz jasna starożytność. 

 

1. Bitwa pod Salaminą - historia 

Jest to najsłynniejsza bitwa starożytnego świata. Rozegrała się 28 września 480 roku p.n.e. w Zatoce Sarońskiej. Pomiędzy Salaminą, a wybrzeżem Attyki spotkały się wojska greckie i perskie. Kserkses, władca Persów, był tak pewny swojego zwycięstwa, że kazał wybudować sobie tron na brzegu Attyki, by oglądać swoje zwycięstwo. Tak się jednak nie stało. Bitwę wygrały wojska greckie, dowodzone przez Temistoklesa. Zwycięstwo niedużej greckiej floty nad mającą sporą przewagę flotą perską zadecydowało o dalszych losach wojny. Wynik taki uzyskano z kilku powodów: po pierwsze, greckie wojska zajęły bardziej korzystne pozycje do walki, niż wojska perskie. Po drugie, Grecy po prostu...potrafili pływać. Wojownicy, którzy wpadli do wody w większości się ratowali powrotem do brzegu Salaminy. Persowie nie posiadali tej umiejętności - znaczna część z nich zginęła poprzez utopienie. Wpływ na zwycięstwo Greków miały również ich statki, a dokładniej lekka budowa, dzięki której były zwinne i szybkie. Persowie posiadali ciężkie okręty. Dodatkowo, uciekające perskie statki taranowały się nawzajem.  Bitwa ta uważana jest za jedną z tych, które zmieniły bieg historii. Miała ogromne znaczenie strategiczne, które okazało się punktem zwrotnym całej wojny. Wojska perskie nie straciły wielu okrętów, jednak musiały się wycofać, co spowodowało odcięcie zaopatrzenia od wojsk znajdujących się na lądzie.   

Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie

2. Bitwa pod Salaminą - moneta 

Moneta ta została wybita z czystego srebra próby 999. Waży 2 uncje trojańskie (62,2 g), a jej średnica wynosi 45 mm. Rewers monety zdobi wysoki relief z pięknym grawerem przedstawiającym wojska greckie taranujące perską flotę. Całość okala typowy grecki wzór. Na górze monety znajduje się wstawka z drewna lapacho. Jest to najtwardszy gatunek drzewa egzotycznego. Na wstawce znajduje się wizerunek delfina - nie bez powodu. Dla starożytnych Greków delfiny były symbolem opatrzności, pomagały statkom w pokonywaniu fal. Ludzie uważali je za wysłanników bogów.
Z kolei na awersie wygrawerowano mapę tamtejszego regionu Grecji, na której pokazano ruch wojsk greckich i perskich podczas bitwy. Monetę można nabyć [ pod tym linkiem ].

Bitwa pod Salaminą

Projekt

Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie

Model 3D

Bitwy Morskie - Bitwa pod Salaminą

Zdjęcia

Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie

Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie

Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie

Bitwa pod Salaminą-Bitwy Morskie

Zachęcamy także do obejrzenia filmu prezentującego naszą monetę. 

Bitwa pod Salaminą

 

Autor: Izabela Lemańczyk