Opinie Opinie

5$ Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie

2 oz Ag 999 Drewno Lapacho

Nominał 5 $
Państwo Niue Island
Metal Ag 999
Waga 62,2 g
Rozmiar Ø 45 mm
Stempel Oksydowany
Dodatki Drewno lapacho
Dodatki Wysoki Relief
Nakład 500 szt.
Data emisji 2020-02
Akcesoria Certyfikat, Pudełko

Cena: 1 028,97 zł

Cena: 999,00 zł

DATA WYSYŁKI MONETY: OD 30 MARCA 2020.

Pierwsza moneta z nowej serii "Bitwy Morskie". Będzie ona poświęcona największym i najważniejszym wodnym bataliom.

Pierwsza moneta z serii poświęcona jest Bitwie pod Salaminą.

Bitwa ta rozegrała się 28 września 480 roku p.n.e. w Zatoce Sarońskiej. Pomiędzy Salaminą, a wybrzeżem Attyki spotkały się wojska greckie i perskie. Bitwa ta uważana jest za jedną z tych, które zmieniły bieg historii. Zwycięstwo niedużej greckiej floty nad mającą sporą przewagę flotą perską zadecydowało o dalszych losach wojny. Bitwa ta miała ogromne znaczenie strategiczne, które okazało się punktem zwrotnym całej wojny. Wojska perskie nie straciły wielu okrętów, jednak musiały się wycofać, co spowodowało odcięcie zaopatrzenia od wojsk znajdujących się na lądzie. 

Rewers monety zdobi wysoki relief z pięknym grawerem przedstawiającym wojska greckie taranujące perską flotę. Całość okala typowy grecki wzór. Na górze monety znajduje się wstawka z drewna lapacho. Jest to najtwardszy gatunek drzewa egzotycznego. Na wstawce znajduje się wizerunek delfina - nie bez powodu. Dla starożytnych Greków delfiny były symbolem opatrzności, pomagały statkom w pokonywaniu fal. Ludzie uważali ich za wysłanników bogów.
Awers monety przedstawia ruch wojsk biorących udział w wojnie perskiej.

Projekty monety:

Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie, moneta kolekcjonerska Mennicy Gdańskiej Bitwa pod Salaminą - Bitwy Morskie, moneta kolekcjonerska Mennicy Gdańskiej

Produkty powiązane

W tej samej serii/kategorii