5 w piątek - Mitologia

5 w piątek

Rozpoczynamy dzisiaj nową serię wpisów. W wybrane piątki będą pojawiać się posty, które opisywać będą 5 wybranych monet. Każdy post będzie zawierał monety, które mają ze sobą coś wspólnego, np. kruszec, dodatek, temat itp. Monety ułożone są w kolejności losowej. Zaczynamy od tematu "Mitologia".

20$ Ra, Bóg Słońca

Ra, według mitologii egipskiej, był to bóg Słońca, stwórca świata i pan ładu we Wszechświecie, najważniejszy z bogów. Najczęściej przedstawiano go z dyskiem słonecznym i głową sokoła. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że Ra sam się stworzył z Praoceanu Nun. Uważali oni również, że Ra jest sobą tylko w chwili, kiedy znajdzie się w zenicie: gdy rano rodzi się z Nut, nazywa się Chepri i ma postać skarabeusza. Z kolei pod wieczór starzeje się i zmienia się w wspartego na lasce starca – Atuma.
Imię boga było bardzo ważne dla faraonów - Ramzes to inaczej „syn Ra”, co miało nadać boskości.
Faraonom skomponowano również hymn do boga Ra, tzw. Litanię Słoneczną, którą wypisano w korytarzach wejściowych królewskich grobów XIX i XX dynastii w Dolinie Królów.

Ra został tematem drugiej monety z serii "Bogowie Świata". Moneta została wybita z 5 uncji czystego srebra (93,3 g), poddana oksydowaniu, a zdobi ją wysoki relief, dzięki któremu zachowane są nawet drobne szczegóły rewersu. Nakład wynosił 333 sztuki i wyprzedał się całkowicie.

5$ Hydra Lernejska

W mitologii greckiej był to potwór, wielogłowy wąż wodny. Jeden z łbów hydry był nieśmiertelny. Na miejscu odciętej głowy odrastały dwie nowe. Potwór miał norę u źródła rzeki Amymone, pustoszył okolice Lerny. Zgładzenie Hydry było drugą pracą, którą Herkules musiał wykonać dla króla Eurysteusza. Heros wywabił hydrę z nory za pomocą płonących strzał, a następnie wstrzymał oddech i ją schwytał. Starał się odcinać głowy hydry, lecz wówczas na tym miejscu wyrastały nowe głowy. W końcu skorzystał z pomocy swojego siostrzeńca, Jolaosa, który przypalał miejsca po odciętych głowach, zapobiegając wyrastaniu nowych. Na samym końcu Herkules odciął mieczem nieśmiertelną głowę i zakopał ją pod głazem. W żółci zabitego potwora zanurzył groty strzał, zatruwając je w ten sposób i powodując, że nawet ich draśnięcia były śmiertelne. Eurysteusz nie zaliczył jednak tej pracy jako wykonanej, gdyż Herakles korzystał z pomocy Jolaosa, przez co heros musiał wykonać pracę dodatkową.

To druga moneta z serii poświęconej "Dwunastu Pracom Herkulesa". Dwuuncjowa, oksydowana moneta, z wysokim reliefem, a także selektywnym złoceniem. Na rewersie złoceniu poddano kilka z głów hydry. Natomiast każdy awers z serii posiada złocenie odpowiadającej mu pracy Herosa. Moneta wkrótce będzie dostępna, można zamówić jeszcze kilka ostatnich sztuk.

10$ Młot Thora, Mjöllnir

Najważniejszym bogiem w mitologii nordyckiej był Thor. Uważany był za boga burzy i piorunów, sił witalnych, a także rolnictwa. Przedstawiano go zwykle z długą, rudą brodą i młotem Mjöllnirem w ręku – symbolem jego siły.
Powstanie młota wiąże się z nordycką legendą: któregoś razu Loki postawił przed dwoma krasnoludami, Eitrim i Brokkrem, zadanie utworzenia wspaniałych broni, które będą dorównywały świetnością tym, które stworzyli Ivaldssenowie.

Bracia przyjęli wyzwanie i najpierw postanowili wrzucić do kuźni świńską skórę. W tym czasie Loki próbował im przeszkadzać zmieniając się w muchę i kąsając, aż ugryzł Eitriego tak mocno, że tamten, krwawiąc, musiał przestać pracować. W wyniku tego młot, który wydobyli z pieca był jednoręczny, ale wciąż doskonały. Eitri i Brokkr dostarczyli młot Thorowi, który od tej pory używał go jako swojej głównej broni. Młot nie tylko był bardzo ciężki i silny - jego uderzenie wyzwalało także pioruny.

Młot Thora to pierwsza moneta z serii "Mitologia", która skupia się na boskich elementach w mitologiach z całego świata. Ta dwuuncjowa, oksydowana moneta została wybita ze srebra. Kunsztu nadają jej żłobienia, dzięki którym można podziwiać szczegółowość rewersu. Wybito 999 sztuk, zostało nam na sprzedaż kilka ostatnich monet!

2$ Świętowit

W mitologii słowiańskiej był potężnym bogiem (jeśli nie najważniejszym), opiekunem wojny i patronem obfitych plonów. Często mówiono o nim, że jest wszechwiedzący. Jego atrybuty to róg i miecz, którymi siał postrach wśród wrogów przemierzając świat na swym białym rumaku. W ramach pomyślnych plonów i wojen, odprawiano wróżby w imię Świętowita. Przed wojną układano w trzech rzędach, wbite w ziemię, skrzyżowane ze sobą włócznie i przyprowadzano poświęconego bóstwu konia. Jeśli koń, przechodząc przez włócznie, przestąpił nad każdym rzędem prawą nogą, wróżba była pomyślna dla wypraw. Jeśli natomiast przestąpił chociaż raz lewą, wtedy wypady odwoływano wierząc, że nie będą one pomyślne.
Stylistyka monety nawiązuje właśnie do Świętowita. Dwie uncje srebra najwyższej próby, oksydowane wykończenie, wysoki relief ukazujący najdrobniejsze szczegóły oraz dębowa wstawka sprawiają, że moneta ta jest elegancką i nietuzinkową pamiątką dla wszystkich osób zainteresowanych historią i mitologią słowiańską. Jest to druga moneta w serii "Słowiańscy Bogowie". Jej nakład wynosi 500 sztuk, zostało nam w sprzedaży kilka ostatnich.

2$ Bellona

Była to rzymska bogini wojny, żona (bądź siostra) Marsa. W jej świątyni na Polu Marsowym przyjmowano poselstwa krajów niezaprzyjaźnionych z Rzymem i wodzów ubiegających się o triumf. Przed świątynią, obok kolumny zwanej "wojenną", odbywało się wypowiadanie wojny państwom niegraniczącym z Rzymem. Tam też Senat przyjmował wodzów powracających z wypraw wojennych.

Bellonę wyemitowano jako drugą monetę w serii "Bogowie Rzymscy". Moneta została wybita z 2 uncji srebra. Podobnie jak Ra, jest ona oksydowana i zdobiona wysokim reliefem, który podkreśla wyjątkowy efekt 3D. Bellonę wybito w 2019 roku w 500 sztukach, które na ten moment wyprzedały się błyskawicznie.









Autor: Izabela Lemańczyk