Atlas Meteorytów - seria monet

Atlas Meteorytów

Inwestowanie w monety jest popularną formą lokowania oszczędności. Wśród tysięcy róznych monet bulionowych, kilka zyskało największe uznanie. Są to między innymi monety takie jak Kanadyjski Liść Klonowy, Chińska Panda, czy Niemiecka Germania.

Seria "Atlas Meteorytów" skupia najpopularniejsze "bulionówki", jednak w nietypowej formie - każda z nich ozdobiona jest prawdziwym meteorytem, który spadł na Ziemię w państwie, z którego dana moneta pochodzi! Nazwy monety nawiązują do nazw meteorytów, a te z kolei do nazw miejscowości (lub regionu), w pobliżu których je znaleziono. Dodatkowo monetę uszlachetnia druk UV, a także platerowanie czerwonym złotem. Nakład każdej z monet wynosi jedynie 500 sztuk na cały świat. Planujemy wydać 10 monet w tej serii. Poznajmy historię dotychczasowych monet.

10 Yuan Fukang Meteorite China Panda

Pierwsza moneta z serii to wyemitowana w 2016 roku Chińska Panda. Zawiera ona w sobie meteoryt Fukang, który został odnaleziony w Chinach, nieopodal miasta Fukang w 2000 roku. Meteoryt ten należy do grupy pallasytów, zbudowany jest z kryształów oliwinu i żelaza. Według szacunków, może mieć on około 4,5 miliarda lat.

Uzyskana po jego upadku masa meteorytowa ważyła ponad 1000 kg! Dzięki temu plasuje się on w czołówce największych odkryć XXI wieku. Jest to bardzo rzadki typ meteorytu, zbudowany jest z dużych, lśniących kryształów oliwinu zawieszonych w stopie żelazo-niklowym. Wyglądem przypomina piękny plaster miodu.

Moneta waży 30 g, jej średnica wynosi 40 mm. Wybita została ze srebra próby 999.

10 Yuan Nantan Meteorite China Panda

Druga moneta również przedstawia wizerunek Pandy. Jednak tym razem występuje ona w towarzystwie meteorytu Nantan.

Upadek meteorytu datuje się na rok 1516, kiedy to zaobserwowano bardzo intensywny Deszcz Meteorytów. W 1958 roku, gdy Chiny potrzebowały mnóstwa stali, wszystkim mieszkańcom kazano szukać rud żelaza. Niektórzy rolnicy z Nantan znaleźli ciężkie kamienie zawierające żelazo. Niestety ta “ruda żelaza” nie chciała się topić w miejscowej kuźni, co zadziwiło rolników. Zawiadomili władze i naukowców, a ci stwierdzili, że to meteoryty żelazne.

Monetę Nantan wybito z 1 uncji srebra próby 999, a jej średnica to 40,1 mm.

1$ Admire Meteorite USA Liberty

Trzecia odsłona serii przypadła najpopularniejszej monety z USA - Liberty. Lady Liberty, czyli Pani Wolności, to personifikacja Stanów Zjednoczonych. USA silnie podkreśla swoją niezależną pozycję i wolność obywatelską, między innymi za pomocą Statuy Wolności znajdującej się na Liberty Island na rzece Hudson.

Na początku lat 80. XIX, niedaleko miasteczka Admire w stanie Kansas, farmerzy natrafiali na ciężkie, czarne kamienie. Eliza Kimberly zwróciła uwagę na podobieństwo czarnych kamieni do meteorytu, który widziała w dzieciństwie w muzeum. Mimo kpin sąsiadów i docinków ze strony męża zbierała wszystkie napotykane kamienie, o łącznej wadze prawie 900 kg. Próbowała zainteresować nimi naukowców, ale bez rezultatu. Wreszcie, gdy po spadku meteorytu Farmington w 1890 r. zainteresowanie meteorytami wzrosło, naukowcy z Uniwersytetu stanu Kansas zainteresowali się kamieniami i potwierdzili, że to meteoryty z grupy pallasytów. Na terenach tych jeszcze przez wiele lat odnajdowano ukryte przed światem kawałki meteorytów.

Moneta ta również została wybita z 1 uncji srebra próby 999, a jej średnica wynosi 40,6 mm.

5$ Abee Meteorite Canada Maple Leaf

W 2018 roku ukazała się czwarta moneta z serii, tym razem prezentująca popularny, Kanadyjski Liść Klonowy.

10 czerwca 1952 roku o godzinie 11:05 w okolicach kanadyjskiego miasteczka Abee spadł meteoryt kamienny typu EH 4. Typ ten oznacza chondryty enstatytowe, czyli najrzadszą grupę meteorytów kamiennych. Meteoryt Abee jest jak dotąd największych tego typu meteorytem znalezionym na Ziemi. W wyniku uderzenia powstał krater o wymiarach 0,6 x 0,9 m, głęboki na 1,8 m. Odnaleziono 107 kg materii meteorytowej.

Moneta ta także została wybita z 1 uncji srebra próby 999, a jej średnica wynosi 38 mm.

5 Marek Moldavite Meteorite Germania

Najnowszą, tegoroczną monetą należącą do serii jest Germania - najpopularniejsza niemiecka moneta. Germania to personifikacja tego narodu.

Mołdawit to rodzaj przezroczystej bryły w kolorze butelkowej zieleni. Uważa się, że powstał w wyniku uderzenia meteorytu, którego pozostałością jest krater Ries na południu Niemiec. Siła uderzeniowa była tak duża, że kawałki mołdawitu odnajdywane są teraz głównie na terenie południowych Czech i południowych Moraw. Oprócz głównego obszaru występowania, znaleziono je także w Saksonii, Austrii, Szwajcarii, a w 2013 roku nawet w Polsce (na Dolnym Śląsku).








Autor: Izabela Lemańczyk