Mennica Gdańska dawniej i dziś

 

Mennica Gdańska to prywatna, prężnie rozwijająca się firma, która sprzedaje i dystrybuuje monety i akcesoria numizmatyczne na całym świecie. Nazwa, którą przyjęliśmy kilka lat temu nie jest przypadkowa i świadomie nawiązuje do historii Mennicy Gdańskiej, która istniała już osiem wieków temu.

Początek mennictwa gdańskiego datowany jest na XIII wiek. Monety na większą skalę wybijał wtedy Zakon Krzyżacki, który, za panowania Konrada von Jungingena bił złote dukaty i srebrne szelągi. Ostatnia moneta zakonna wydana została w 1449 roku, ale niestety do naszych czasów nie zachował się żaden egzemplarz.

Gdy Mennica Gdańska ponownie wróciła pod polskie władanie, w ciągu kolejnych 300 lat na monetach występował wizerunek kolejnych królów polskich. Bito między innymi srebrne grosze i półgrosze, srebrne półtoraki, srebrne dwojaki, srebrne trojaki, srebrne czworaki, srebrne szóstaki oraz złote czerwone.

 

       

 

 

Gdański herb na monetach zaczął pojawiać się w XVI w. Wybijano go na srebrnych szelągach, natomiast złote dukaty zdobił wizerunek króla w zbroi renesansowej.

Za rządów Zygmunta Augusta Mennica Gdańska biła srebrne denary z herbem Gdańska i orłem Prus Królewskich.

 

 

Król Zygmunt August nie pozostawił po sobie żadnego potomka, a zaraz po jego śmierci zapanował chaos i rozpoczęły się walki elekcyjne. Niezależne Miasto Gdańsk nie uznawało żadnego z kolejno wybieranych władców. Wizerunek królów został zastąpiony znakiem używanym dla dawnych monet Pruskich, a monety zyskały miano  „oblężniczych”.

 

      

 

Po śmierci Zygmunta Augusta na terenie Korony oraz Prus zabroniono emisji monet, czemu Gdańsk się nie podporządkował. Mennica Gdańska biła srebrne grosze i trojaki a później, za sprawą ugody ze Stefanem Batorym bito ponownie monety pod stemplem królewskim.

W kolejnych latach Mennictwo Gdańskie przeżyło rozkwit. Do Gdańska zawitali najlepsi medalierzy w Rzeczypospolitej. Jakość i precyzję wykonywanych przez nich stempli możemy podziwiać na gdańskich złotych dukatach, gdzie zmieniał się nie tylko wizerunek króla, ale również styl epoki. Niestety najcenniejsze okazy zostały zrabowane i wywiezione z ziem polskich w czasie II wojny światowej.

 

 

Firma, którą w 2010 roku założył Łukasz Rosanowski w ciągu ośmiu lat aktywnej obecności na rynku numizmatycznym bezustannie podąża za trendami światowymi i propaguje kolekcjonerstwo. Do historycznej Mennicy Gdańskiej nawiązujemy nazwą, miłością do monet, która przejawia się w szczególnej dbałości o utrzymanie tematyki i jakości monet na bardzo wysokim poziomie. Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem kilku, liczących się na międzynarodowej arenie numizmatycznej serii monet. Chcemy, aby nasi klienci inwestowali w najlepsze monety dostępne na rynku.

Dzięki naszym działaniom o Mennicy Gdańskiej i jednocześnie Gdańsku wiedzą kolekcjonerzy na całym świecie. Współpracujemy z największymi firmami i koncernami numizmatycznymi, a o naszych monetach i ciekawych miejscach do zwiedzenia w Gdańsku opowiadamy na targach numizmatycznych w Berlinie, Pekinie, Hongkongu, USA...