Krew Elfów - kolejna moneta, której cena wzrośnie w krótkim czasie!

Wiedźmin to popkulturalny fenomen. Kolekcjonerzy z całego świata kupują produkty z jego uniwersum. Nasze monety kolekcjonerskie również są towarem pożądanym wśród jego fanów. Poprzednie emisje podniosły swoją wartość o ponad 400%! Sprawdź ile możesz zyskać na kolejnej monecie z serii.

 

Sukces Wiedźmina

Wiedźmin rozpoczął podbój świata od książek. Andrzej Sapkowski napisał opowiadanie, które nie zajęło pierwszego miejsca w konkursie, ale za to podbiło serca tysięcy czytelników. Na podstawie sukcesu opowiadania "Ostatnie Życzenie" autor stworzył całą sagę opowiadającą o przygodach wiedźmina. Następnie powstał gry komputerowe, które podbiły cały świat, a od 2019 roku możemy oglądać adaptację sagi w serialowej wersji "Wiedźmina" na Netflix. Drugi sezon przyciągnął przed ekrany miliony osób. Jedno jest pewne - Wiedźmin będzie żył w popkulturze jeszcze przez wiele, wiele lat. 

 

Seria "Wiedźmin"

Seria "Wiedźmin" łączy w sobie wszystko, co najlepsze w kolekcjonerstwie. Pierwsza moneta z serii, w ciągu zaledwie dwóch lat od daty premiery osiągnęła zysk wynoszący 400%! Kolekcjonerów zachwycił nie tylko niepowtarzalny temat, ale także wygląd monety, dodatki oraz akcesoria (tematyczne, grawerowane pudełko). Fanów Wiedźmina jest wiele na całym świecie, natomiast monet w każdej emisji jest tylko 2000 szt. - nakład nie wystarcza na pokrycie całego zapotrzebowania, zatem seria ta jest elitarna. Każda kolejna emisja jest błyskawicznie nabywana, a na rynku wtórnym odnosi spory sukces.

5$ Krew Elfów - Wiedźmin

W tym roku przedstawiamy trzecią emisję monety, czyli Krew Elfów. Moneta wyprzedała się w dwie godziny! Obecnie dostępne są tylko pojedyncze egzemplarze w zestawach. 

Moneta Krew Elfów wybita jest z 62,2 gramów srebra próby 999. Rewers o średnicy 45 mm przedstawia ważną scenę z książki Andrzeja Sapkowskiego o tym samym tytule. Jest to atak grupy komando Scoia’tael na krasnoludzką karawanę, z którą podróżowali Geralt i Ciri. 

Na pierwszym planie widać Geralta ratującego Ciri przed ciosem elfki. W tle umieszczono walczącego krasnoluda Yarpena, przyjaciela Geralta. Projekt monety jest pełen symboli - elfka ma na sobie czapkę z ogonem wiewiórki. Zwierzę to jest symbolem Scoia'tael, gdyż nazwa ta ze Starszej Mowy oznacza właśnie "wiewiórki". Scoia'tael w świecie Wiedźmina to buntownicy, toczący wojnę przeciwko ludziom w Północnych Królestwach. Powodem ich walk jest dyskryminacja nieludzi oraz nienawiść i poczucie wyższości ludzi. Większość Scoia’tael stanowią elfy, ale w ich szeregach można spotkać także inne rasy.

Każdy szczegół rewersu jest znakomicie widoczny dzięki wysokiemu reliefowi, a całość prezentuje się niezwykle plastycznie, podobnie jak świat przedstawiony w książce Sapkowskiego. Uwagę przyciągają również dodatki. Na rewersie umieszczono dodatek w postaci selektywnego różowego złota, które imituje krew. Kolejny ciekawy element dekoracji, to koło, które zostało ręcznie wykonane z niezwykle twardego drewna

Awers zdobią ornamenty i symbole związane z Elireną - na jej imię powołują się Scoia'tael z Kaedwen. Nawiązuje do niej wiewiórka w medalionie gotyckim oraz krzewy pełne róż. Po środku monety umieszczono także płytę z płaskorzeźbą Elireny. Elirena nazywana była tak przez ludzi i krasnoludy, natomiast elfy mówiły na nią Aelirenn. Była najsłynniejszą elfią wojowniczką. Przesz wielu zwana była również Białą Różą z Shaerrawedd. W czasach poprzedzających o około dwa wieki wydarzenia z sagi, poprowadziła elfy do walki z ludźmi. Wojna ta zakończyła się prawie całkowitą zagładą elfiej młodzieży. Pomimo upływu lat, elfy dalej odwiedzają Shaerrawedd hodując Białe Róże ku pamięci Aelirenn. Ciri oderwała jedną z tych róż na pamiątkę, by potem zawdzięczać jej życie. Elfka, która miała szansę zabić Ciri, na widok róży zaniechała mordu, wykrzykując imię Aelirenn. 

 5$ Krew Elfów - Wiedźmin

5$ Krew Elfów - Wiedźmin

 

50$ Krew Elfów - Wiedźmin

Wiedźmin powrócił również w wersji 1 kg o średnicy 100 mm. Rewers przedstawia scenę treningu Ciri w Kaer Morhen. Trenowała ona na "wahadle" - był to tor przeszkód, na którym trenowali wszyscy wiedźmini. Oprócz Geralta, Ciri była szkolona również przez Vesemira, Cöena, Lamberta i Eskela. Wiedźmini uczyli Ciri walki, natomiast czarodziejka Triss Merigold pilnowała, aby Ciri rozumiała magię. Postacie te były dla Ciri jak rodzina.

Każdy szczegół jest znakomicie widoczny dzięki wyjątkowo wysokiemu reliefowi, który wynosi aż 3,6 mm. Zarówno rewers, jak i awers monety przyciąga wzrok poprzez swój czerwony dodatek - agat, który ze strony rewersu imituje okno warowni, a ze strony awersu - bramę wjazdową do Kaer Morhen . 

Na awersie, patrząc od góry, widzimy nazwę warowni, która jest siedzibą wiedźmińskiej szkoły cechu Wilka. Poniżej napisu znajduje się brama wjazdowa do warowni. W tle umieszczono góry w Kaedwen

Nakład monety kilogramowej jest limitowany – tylko 200 sztuk! Eleganckie pudełko oddaje unikatowość monety. Drewniana szkatułka została polakierowana na wysoki połysk, a grawer na przedniej części jest pokryty czerwonym kolorem, nawiązującym do koloru agatu.

50$ Krew Elfów - Wiedźmin

50$ Krew Elfów - Wiedźmin

  

Zachęcamy również do obejrzenia filmu promującego kilogramową monetę z Wiedźminem!