5$ Kajko i Kokosz w numizmatycznej publikacji

Moneta Mennicy Gdańskiej 5$ Kajko i Kokosz 2 oz Ag 999, która została wyemitowana z okazji 50-lecia powstania komiksu w maju 2023 r., odbiła się szerokim echem w mediach, a jej nakład wyprzedał się w mgnieniu oka. Można również powiedzieć, że zapisała się na kartach historii, bo prawie rok po premierze informacja o monecie pojawiła się w wyjątkowej publikacji: "Historia Złotego Polskiego" autorstwa Marka Regnera.

Album został wydany z okazji 100. rocznicy wprowadzenia do oficjalnego obiegu na terenach Polski jednostki monetarnej o nazwie złoty. To przegląd historii monety na ziemiach polskich oraz pieniądza papierowego. I choć moneta Kajko i Kokosz ze złotówkami nie ma za wiele wspólnego, to znalazła się w książce jako numizmatyczna ciekawostka. 

Rewers monety przedstawia esencję całej serii. W centralnej części znajdują się kolorowi główni bohaterowie, czyli Kajko (z lewej strony) i Kokosz (z prawej strony). Dookoła nich znajdują się ważne postacie drugoplanowe: Ciotka Jaga (na miotle), kruk Gdaś, kasztelan Mirmił, zbój Łamignat, Hegemon, Kapral, smok Miluś i Lubawa. W górnej części rewersu widnieje data powstania pierwszego komiksu, a na dole znajduje się logo serii. Monetę zdobi ultra wysoki relief, który wynosi aż 3 mm! Każda z monet jest numerowana, dzięki czemu nie ma drugiej takiej na świecie!

Z kolei na awersie widnieje wizerunek grodu kasztelana Mirmiła, w którym mieszkali słowiańscy wojowie. W centralnej części umieszczono herb emitenta, nominał, próbę kruszcu oraz wagę monety. 

Moneta została wybita z 2 uncji czystego srebra w limitowanym nakładzie wynoszącym 500 sztuk.

Kajko i Kokosz to seria komiksów autorstwa Janusza Christy, która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona.

Janusz Christa (*19.07.1934 Wilno – †15.11.2008 Sopot) – jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych twórców komiksu w Polsce. Od 1945 roku mieszkał i tworzył w Sopocie. Twórca komiksów z serii Kajko i Kokosz, Kajtek i Koko, Gucek i Roch.