Idy Marcowe, Zamach na Juliusza Cezara. Nowa emisja Mennicy Gdańskiej
Idy Marcowe – to w kalendarzu rzymskim środek miesiąca, przypadający na 15 marca. Tego dnia obchodzono hucznie święto boga wojny – Marsa. Szczególną rolę tego święta zaznaczyło zamordowanie w 44 roku p.n.e. Juliusza Cezara przez grupę około 60 zamachowców, wśród nich jego przyjaciela, Brutusa. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ w ubiegły wtorek, 9 stycznia, Mennica Gdańska wyemitowała kolejną monetę z serii Słynne Zamachy – właśnie o tytule Idy Marcowe Zamach na Juliusza Cezara.
Idy Marcowe, Zamach na Juliusza Cezara to moneta kolekcjonerska ważąca 2 uncje, wykonana z czystego srebra próby 999. To drugi numizmat z serii Słynne Zamachy. Cała scena zamachu została mistrzowsko oddana w bardzo wysokim reliefie, co nadaje monecie niezwykłą głębię i szczegółowość oraz podkreśla dramaturgię przedstawionej sceny.
Dodatkowym elementem, który podkreśla wyjątkowość tej monety, jest starannie wykonana wstawka oraz zastosowane selektywne złocenie. Nakład ograniczony do zaledwie 300 sztuk na cały świat sprawia, że moneta staje się nie tylko przedmiotem kolekcjonerskim, ale także rzadkim skarbem dla pasjonatów. Każda moneta posiada indywidualnie numerowany rant, potwierdzający autentyczność i ekskluzywność zakupionego egzemplarza. Moneta "Idy Marcowe, Zamach na Juliusza Cezara" to nie tylko numizmatyczny skarb, ale także okno do przeszłości, utrwalające ważne wydarzenie w srebrze.
Zabójstwo Juliusza Cezara
W dniu zabójstwa Cezar wszedł do Senatu rzymskiego, gdzie został otoczony przez grupę spiskowców, wśród których byli senatorowie i ludzie blisko związani z nim. Głównymi spiskowcami byli Cassius Longinus, Marcus Junius Brutus i inni.
Gdy Cezar zajął swoje miejsce, spiskowcy otoczyli go, udając, że chcą złożyć mu hołd. Wówczas atak zostaje wszczęty, a Cezar został brutalnie zamordowany przez kilku spiskowców. Jeden z najbardziej znanych epizodów tego aktu to słowa przypisywane Brutusowi: "I ty, Brutusie, synu mojej matki?" ("Et tu, Brute?").
Zabójstwo Cezara doprowadziło do serii wstrząsów politycznych i konfliktów, które ostatecznie zakończyły się ustanowieniem przez Oktawiana Augusta cesarstwa rzymskiego.