Jak zacząć inwestować w czasach kryzysu?

Jak ochronić swoje oszczędności? Coraz więcej ludzi zadaje sobie to pytanie w dzisiejszych – trudnych czasach. Skutki pandemii, wojna, inflacja i dodruk pieniądza sprawiają, że na świecie wzrasta niepokój. Dlatego też inwestycja w złoto i srebro staje się coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału. Mennica Gdańska radzi, na co zwrócić uwagę podczas inwestowania w kruszce.

Odpowiedź na to, w co lepiej warto inwestować, nie jest jednoznaczna – portfel powinien być zdywersyfikowany i w naszych zbiorach powinniśmy mieć zarówno  srebro, jak i złoto.

Kilka słów o złocie

Złoto jest najbardziej płynnym aktywem – jest rozpoznawane i uznawane w każdym kraju. To produkt o dużo większej koncentracji wartości niż srebro – łatwiej jest przechować 7 tysięcy złotych w jednej sztabce niż kilkudziesięciu srebrnych monetach.

Dlaczego srebro?

Są jednak kwestie, w których srebro góruje nad złotem. Pierwszym jego atutem jest niewątpliwie cena kruszcu. Srebro jest tańsze niż złoto, dlatego możemy zacząć inwestować przy niewielkich nakładach finansowych. Inny atut srebra to mniejsze zagrożenie fałszerstwem – z uwagi na jego cenę, podrabianie zwyczajnie nie jest opłacalne.

Dla kogo?

Nie jest powiedziane, że inwestować mogą jedynie osoby bardzo zamożne. Tak naprawdę przygodę z inwestowaniem może zacząć każdy.

Na początku musimy prześledzić swoje finanse i sprawdzić, ile możemy zainwestować. Spiszmy wydatki, aby wypracować oszczędności, które będzie można ulokować w kruszcu. Najbardziej opłacalny będzie zakup 1 uncji, ale można się zainteresować również mniejszymi wagami.

Kwota przeznaczona na inwestycję w złoto dla każdego będzie inna. Jedna osoba może pozwolić sobie na ulokowanie 30 tys. złotych w złocie, inna - 1,5 tys. złotych. Zdecydowanie prostsza będzie inwestycja w srebro, które jest znacznie tańsze – łatwiej jest zaoszczędzić 130 zł niż 8 tys. zł.

Nowoczesna numizmatyka

Inwestowanie to nie tylko sztabki. Mennica Gdańska stawia na nowoczesną numizmatykę. Wydaje monety kolekcjonerskie, które są nie lada gratką dla fanów popkultury, historii czy sportu, ale także alternatywnym sposobem inwestowania. W ofercie Mennicy Gdańskiej dostępne są emisje z czystego srebra i złota najwyższej próby 999.

Mennica Gdańska jako jedyna na świecie może wydawać monety z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego czy Wiedźmina (na podstawie licencji udzielonej przez autora Andrzeja Sapkowskiego). Nie brakuje też wyjątkowych numizmatów z serii Bestie Słowiańskie czy Kajko i Kokosz. 

lewandowski_winner_awers_newwstawka_kopia_800x800_11_720.jpg

Monety bulionowe

Innym sposobem inwestowania są monety bulionowe. Ich wartość wyznaczana jest na podstawie zawartości metali szlachetnych, a cena oparta na aktualnej cenie kruszcu. Początkującym numizmatykom poleca się najczęściej pięć najbardziej popularnych bulionówek: Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Wiedeński Filharmonik i Australijski Kangur.

Popularne srebrne monety bulionowe wydane przez Mennicę Gdańską to Rusałka z serii Bestie Słowiańskie, Cyberpunk z serii The Punk Universe oraz Wiedźmin: Ostatnie Życzenie. Wszystkie emisje powstały w dwóch wersjach wagowych 1 oz i 2 oz.

-MG_31_RUSALKA_srebrna_221219_048_wybrane.jpg

Monety czy sztabki?

To pytanie najczęściej zadają początkujący inwestorzy. Monety cieszą oko – na ich rewersach mogą znaleźć się różne postacie, można je kolekcjonować i zbierać przez lata. Z kolei sztabki cechuje większa różnorodność wagowa – mogą ważyć od 1 grama, nawet do kilograma.

Teraz wystarczy, że sprawdzimy fundusze i zastanowimy się nad strategią naszych inwestycji.

A jeśli pojawią się jakieś pytania –eksperci z Mennicy Gdańskiej chętnie na nie odpowiedzą i doradzą, jak zacząć inwestycję w kruszce.