Oppenheimer, Hiroszima, Mennica Gdańska - co mają wspólnego?
Julius Robert Oppenheimer – wybitny naukowiec, nazywany ojcem bomby atomowej. To on stworzył pierwszą broń o potężnej mocy, która w sierpniu 1945 roku została zrzucona w ataku na Hiroszimę i Nagasaki, zabierając tysiące ludzkich istnień. W rozmowie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Harrym Trumanem powiedział: „panie prezydencie, czuję, że mam krew na rękach”. Ale czy wiecie, co Oppenheimer ma wspólnego z Mennicą Gdańską?
Oppenheimer, Hiroszima, Mennica Gdańska - co mają wspólnego?
Julius Robert Oppenheimer odegrał kluczową rolę w projekcie Manhattan. Było to tajne przedsięwzięcie prowadzone przez rząd Stanów Zjednoczonych, którego celem było stworzenie właśnie bomby atomowej. Po wojnie Oppenheimer był głównym doradcą nowo utworzonej Komisji Energii Atomowej i używał swojej pozycji do walki na rzecz międzynarodowej kontroli energii atomowej oraz zapobiegania wyścigowi zbrojeń atomowych z ZSRR. Z powodu swoich poglądów w tej sprawie, a także przedwojennych silnych powiązań z ruchem komunistycznym, został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów państwowych w trakcie publicznego, politycznego procesu w 1954 roku. Po tym wydarzeniu kontynuował swoją działalność, pisząc i prowadząc wykłady. Poświęcił też więcej czasu pracy naukowej. Dopiero dziesięć lat później prezydent John F. Kennedy przyznał mu nagrodę Enrico Fermiego, politycznie rehabilitując go w ten sposób.
Hiroszima w Mennicy Gdańskiej
Mennica Gdańska wydała serię monet „Ludzkie tragedie” i jedną z nich była właśnie Hiroszima. Rewers monety przedstawia maskę pilota, w której odbija się scena zrzutu bomby na japońskie miasto. Wysoki relief uwidacznia wszystkie szczegóły. Sprawdź, jak wygląda moneta Hiroszima.
Katastrofa w Czarnobylu
Inną, a właściwie pierwszą monetą z tej serii jest Czarnobyl. Rewers monety przedstawia maskę likwidatora, w której odbija się scena czyszczenia okolicy po wybuchu. W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób (głównie z Prypeci). Po katastrofie, z powodów politycznych, ZSRR eksponował głównie winę operatorów reaktora.
Zapoznaj się z monetą Czarnobyl
Poruszające awersy
Awersy monet również robią niesamowite wrażenie. Na pierwszej z nich, w tle, widzimy zniszczone miasto. Na drugiej widzimy część zniszczonej Prypeci, z upiornymi drzewami i opuszczonym, posępnie wyglądającym fragmentem – nomen omen – wesołego miasteczka. Na awersach widnieje również wizerunek emitenta – wyspy Niue. Obie monety mają dodatek fluorescencyjny – świecą w ciemności!.
Kliknij, by zapoznać się z serią monet „Ludzkie tragedie”
Film o historii Oppenheimera
19 lipca światową premierę (21 lipca w Polsce) miał film o historii i roli J.R. Oppenheimera w reżyserii Christophera Nolana w tworzeniu bomby atomowej. To pierwszy film w historii, w którym do nakręcenia niektórych scen użyto czarno-białego filmu w kamerze IMAX. Byliście już w kinie na „Oppenheimerze”?