Ekranizacje, komiksy, przedstawienia...twórczość Sapkowskiego i Lema w popkulturze

Twórczość Sapkowskiego i Lema jest bardzo inspirująca. Ciekawe światy, niezbadane miejsca i charyzmatyczni bohaterowie to elementy, które można ukazać na wiele sposobów. Dzieła tych dwóch pisarzy przeniesiono już do świata kina, czy teatru. A to jeszcze nie koniec.

 

 

Wiedźmin w popkulturze

Debiut Andrzeja Sapkowskiego w roli autora Wiedźmina nastąpił w 1986 roku na łamach Fantastyki. Pierwsze opowiadanie zatytułowane „Wiedźmin” zdobyło III nagrodę w konkursie ogłoszonym przez wydawnictwo. W ciągu kilku lat spod pióra Sapkowskiego wyszły opowiadania i powieści, które złożyły się na tzw. sagę wiedźmińską. Przygody Geralta z Rivii zyskały ogromną popularność - książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków i jednocześnie stały się inspiracją m.in. dla twórców komiksu, gier komputerowych, karcianych i planszowych, filmu czy serialu telewizyjnego.

W 2001 roku powstał film wyreżyserowany przez Marka Brodzkiego, a w 2002 roku miał premierę 13-odcinkowy serial stworzony na motywach powieści Sapkowskiego. Wiele można zarzucić obu produkcjom, ale znakomita rola Żebrowskiego zyskała sławę i dla wielu Geralt z Rivii od tej chwili miał twarz Michała Żebrowskiego. Mimo upływu wielu lat od premiery opowiadania, Wiedźmin wciąż inspiruje. 20 grudnia 2019 roku na platformie Netflix pojawił się serial, na który czekały miliony widzów z całego świata. Każda najmniejsza choćby informacja na temat nowej produkcji elektryzowała i budowała napięcie przed premierą. Henry Cavill, który wcielił się w główną rolę, zyskał jeszcze większą sławę i kolejne, ciekawe role. 

Michał Żebrowski, serial "Wiedźmin" 

Henry Cavill, serial "Wiedźmin", Netflix

W październiku 2007 roku studio CD Project RED zaprezentowało światu swoją wersję Wiedźmina dla graczy komputerowych. Produkcja spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami i w ciągu kilku lat podbiła serca graczy w wielu krajach.

Nie tylko duży ekran docenił twórczość Sapkowskiego. 15 września 2017 roku na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni zadebiutował spektakl "Wiedźmin". Okazał się on tak ogromnym hitem, że spektakl jest grany kilka razy w roku, nieprzerwanie od 2017 roku! Za każdym razem sala jest wypełniona po brzegi. 

Spektakl "Wiedźmin", Teatr Muzyczny Gdynia 

Świat Wiedźmina inspiruje nie tylko twórców z Hollywood, ale również samych czytelników. W 2019 ukazał się film "Pół wieku poezji później", który stworzyli fani sagi. Film zdobył bardzo pozytywne recenzje wśród pozostałej części fandomu.

Komiksy wydawnictwa Egmont

Film "Pół wieku poezji później"   

 

Świat Lema w adaptacjach

Świat i historie przedstawione w dziełach Lema są niezwykle obszerne i ciekawe. Inspirowały wielu twórców, dlatego jego powieści przeniesiono na wiele innych nośników: seriale, filmy, przedstawienia teatralne. Pierwsza adaptacja pojawiła się w 1957 roku. Był to spektakl Teatru Telewizji, pod tytułem "Czy Pan istnieje, Mr. Johns?" odpowiadający opowiadaniu o tym samym tytule, który znajdował się w "Dziennikach Gwiazdowych" Lema. "Czy Pan istnieje, Mr. Johns?" był często powtarzaną adaptacją - w 1968 Andrzej Wajda nakręcił krótkometrażowy film "Przekładaniec", którego scenariusz był współtworzony przez samego Lema! W kolejnych latach ukazywały się kolejne filmy i seriale kręcone już poza granicami naszego kraju.

Oprócz spektakli powstało również wiele filmów animowanych i telewizyjnych. Z kolei w 1971 roku powstała nawet opera "Cyberiada", stworzona na podstawie "Bajek Robotów" i "Cyberiady". 

Myli się ten, kto uważa, że dzieła Lema inspirowały twórców tylko w XX wieku. W XXI wieku powstała kilkanaście nowych adaptacji w różnych krajach: Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Argentynie, Izraelu itp. W 2002 roku powstał głośny film "Solarsis", w którym w główną postać (Krisa Kelvina) wcielił się George Clooney! Z kolei w 2020 roku powstał film "Maska" w reżyserii Hanki Brulińskiej, na podstawienie opowiadania o tym samym tytule. W tym samym roku w USA stworzono spektakl teatralny "The 7th voyage of egon tichy" na podstawie opowiadania "Podróż siódma". Opowiadanie to było inspiracją również dla filmu "Pokój" Krzysztofa Jankowskiego, wydanego w 2021 roku.

 

Plakat filmu "Kongres"

Plakat filmu "Solaris"

        Plakat filmu "Przekładaniec" 

  

Numizmatyczne upamiętnienie

Każdy z tych pisarzy to wielki polski twórca. Ich dzieła to nasze dobro narodowe, towar eksportowy, którym należy się chwalić. Jako Mennica Gdańska jesteśmy dumni, że jako jedyni na świecie otrzymaliśmy możliwość upamiętnienia dzieł tych pisarzy na monetach kolekcjonerskich. 

Ich dzieła zostały przedstawione na srebrze i złocie, dzięki czemu myśl o nich pozostanie nieśmiertelna, nienaruszona. Naszą misją jest propagowanie ich twórczości, nie tylko w granicach naszego kraju. Właśnie dlatego wydaliśmy dwie, całkowicie różne serie monet: rewersy monet z serii "Wiedźmin" są bardzo szczegółowe, odwołują się do wybranych scen z książek, które starają się jak najwierniej oddać. Na monetach tych znajdują się wstawki, które nawiązują do ważnych elementów scen. Z kolei monety z serii "Stanisław Lem" są o wiele prostsze w formie; rewersy nawiązują do grafik Mroza, który ilustrował książki Lema. Kreska jest prosta, nowoczesna, a rewersy nie są przeładowane postaciami. Uszlachetnienia są bardzo nowoczesne i przyszłościowe, takie jak cała twórczość Lema. Dzięki takiemu podejściu każda moneta w tych seriach jest inna, wyjątkowa, a kolekcjonerzy mogą być pewni, że nigdy nie znajdą podobnej monety.