Zainwestuj w ciekawe serie. Domowik, Joanna d’Arc i Jing Ke na pięknie zdobionych monetach.

Na pewno warto inwestować w monety kolekcjonerskie przedstawiające ciekawe tematy– mitów i wierzeń, czy też ważnych wydarzeń w dziejach ludzkości. To one z czasem realnie zyskują na wartości! Przed nami premiery monet z bardzo popularnych serii „ Bestie Słowiańskie” i „Bohaterki” oraz nowej, ciekawej serii „Słynne Zamachy”.

 

Domowik

„Domowik”, to druga moneta z niezwykłej serii "Słowiańskie Bestie". „Rusałka” - pierwsza moneta z tej serii okazała się hitem. Jej wartość  w dniu emisji wynosiła 1699, a dziś to już blisko 2200 zł.

„Domowik” wybity jest z 3 uncji czystego srebra o łącznej wadze 93,3 gramów. Rewers przedstawia kabalistyczny wizerunek Domowika (w słowiańskiej mitologii Domowik był istotą zamieszkującą i strzegącą domu) wyłaniającego się z wnętrza chałupy. Na wizerunek nałożono kolorowy nadruk UV, dzięki któremu srebrzysta bestia wspaniale kontrastuje z tłem monety. Dookoła postaci znajdują się przyrządy codziennego użytku, które znaleźć można w zakamarkach chaty. Na pierwszym planie znajdują się stare flakoniki, a jeden z nich wypełniono kolorową żywicą z drobinkami brokatu. Moneta dodatkowo zyskuje na wartości dzięki selektywnemu złoceniu, którym pokryto nazwę monety i serii. 

Joanna d'Arc

 „Joanna d’Arc” - to druga, po Hua Mulan, moneta z serii "Bohaterki"! Seria ta prezentuje niezwykle waleczne i odważne kobiety, które wpłynęły na losy ludzkości. Joanna d’Arc, zwana Dziewicą Orleańską, niewątpliwie należy do tematów ciekawych i „gorących”. Ta francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła Katolickiego, patronka Francji, osądzona  została przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat. Wybita z 2 uncji czystego srebra moneta, na rewersie pokazuje dynamiczną scenę z kolorowym ogniem (metaliczny druk UV) i dzierżącą drewniany krzyż bohaterką w dumnej pozie. Na awersie zostały umieszczone ornamenty oraz symbole bohaterki.

 

Jing Ke

I wreszcie „Jing Ke” – pierwsza moneta z serii "Słynne Zamachy". Czy wiecie, że  Jing Ke był najsłynniejszym skrytobójcą w historii Chin, znanym z nieudanego zamachu na Qin Shi Huanga? Rewers przedstawia właśnie atak Jing Ke na króla Qin. Bronie obu bohaterów zostały selektywnie pokryte złotem. W centralnej części monety została umieszczona wstawka 3D w postaci skrzyni, w której znajdowała się głowa Fu Yugi. Na awersie znajdują się informacje o emitencie monety i próbie kruszcu. Moneta dostarczana jest wraz z certyfikatem autentyczności w eleganckim, drewnianym pudełku. Seria ma szansę się stać równie popularna co wymienione powyżej.

Poniżej przedstawiamy wykres wzrostu  wartości pierwszych monet z różnych serii wydanych do tej pory  przez Mennicę Gdańską.