Słowiańskie Bestie - seria monet o dużym potencjale zysku

Kolekcjonerzy od lat uwielbiają tematy związane z najróżniejszymi mitologiami. Przez długi czas prym wiodły mitologie greckie oraz skandynawskie. W ostatnich latach coraz głośniej robi się o mitologiach słowiańskich - nie ma co się dziwić. Wierzenia naszych przodków są niezwykle fascynujące. Z fascynacji tej powstała seria srebrnych monet "Słowiańskie Bestie".

 

Tematy mitologiczne, a wzrost wartości

Miłośnicy numizmatyki upodobali sobie tematy mitologiczne. Wiąże się to na pewno z bujnym światem przeróżnych bogów, bóstw i stworzeń, który daje wręcz nieograniczone możliwości. Kreatywna dusza z wielką wyobraźnią jest w stanie w fascynujący sposób pokazać różnice w danych wierzeniach. Monety są bardzo wdzięcznym tłem dla mitologii - za pomocą inspirujących dodatków można ukazać nawet tych samych bogów, ale za każdym razem inaczej. Monety to również pewnego rodzaju świadkowie historii. Srebro jako kruszec jest bardzo trwałym nośnikiem zmiany dziejów, a mitologie odgrywały w historii ludzkości ważną rolę.

Monety związane z mitologiami bardzo często zyskują na wartości. Przykładem może być seria "Bogowie Olimpu". Wzrost wartości o nawet 50% odnotowały takie monety jak Posejdon, Zeus, czy Atena. Podobna sytuacja spotkała serię "Bogowie Rzymscy". Monety Jowisz oraz Bellona na rynkach wtórnych są poszukiwanie w cenie o ponad 200% wyższej, niż cena emisyjna. Z kolei moneta Ares - Bóg Wojny obecnie warta jest ok. 8000 zł, podczas gdy jej cena emisyjna wynosiła 1000 zł. To wszystko pokazuje, że mitologiczne tematy są nie tylko chętnie nabywane przez kolekcjonerów, ale również przez inwestorów, którzy widzą w nich potencjał inwestycyjny.

 

Seria "Słowiańskie Bestie"

Serię "Słowiańskie Bestie" otworzyła moneta Rusałka. Moneta została wybita z 3 uncji czystego srebra o łącznej wadze 93,3 gramów. Rewers monety przedstawia kabalistyczny wizerunek rusałki wynurzającej się z wodnej toni. Dookoła niej pływają wodne stworzenia wśród charakterystycznej roślinności. Na wodę nałożono specjalny kolorowy nadruk, dzięki któremu srebrzysta rusałka wspaniale kontrastuje z tłem. Kolorowym drukiem pokryto również lilię wodną. Kwiat ten jest głęboko zakorzeniony w literaturze, sztuce i heraldyce. Poniżej lilii znajduje się pozłacana nazwa monety i serii.

Awers monety jest obfity w mistyczne detale związane z florą i fauną. Znajduje się tutaj również herb emitenta, rok wybicia, nominał i próba srebra.

W słowiańskiej mitologii rusałki były demonicznymi istotami, zamieszkującymi lasy, pola i zbiorniki wodne. Wyobrażano je sobie jako piękne, nagie dziewczęta z rozpuszczonymi, długimi włosami. Głośno się śmiały oraz śpiewały. Ukazywały się w czasie nowiu i wabił do siebie młodzieńców. Jeśli któryś się do nich zbliżył, włosy rusałek stawały się zielone, a twarze wykrzywione. Rusałki zabijały zwabione osoby, które ich dotknęły. Uważano, że rusałkami stają się panny, które zmarły zanim zdążyły wyjść za mąż. 

 

2000 FRANKÓW RUSAŁKA - BESTIE SŁOWIAŃSKIE  

2000 FRANKÓW RUSAŁKA - BESTIE SŁOWIAŃSKIE

2000 FRANKÓW RUSAŁKA - BESTIE SŁOWIAŃSKIE

2000 FRANKÓW RUSAŁKA - BESTIE SŁOWIAŃSKIE

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu promującego Rusałkę!