Bogowie Rzymscy - czy ta seria się opłaca? Mars na monecie

Tematy mitologiczne są cenione w świecie numizmatycznym. Świadczy o tym fakt, iż monety te z biegiem lat zyskują na wartości.

 

Popularny temat na monetach

Tematy mitologiczne fascynują niejednego z nas. Uwielbiamy oglądać filmy poświęcone bogom rzymskim, greckim, czy nordyckim. Mimo, że minęły tysiące lat, mitologie nadal pobudzają nasze wyobraźnie. Właśnie dlatego tematy mitologicznie są chętnie nabywane w wąskiej, ale mimo wszystko coraz popularniejszej gałęzi inwestycji – monetach kolekcjonerskich. W czasach, gdy siła pieniądza słabnie warto przyjrzeć się bliżej alternatywnym formom inwestycji.

Wzrost wartości odnotowuje większość monet o tematyce mitologicznej. Przykładowo, monety z serii "Bogowie Olimpu" wydane w 2014 roku w cenie emisyjnej 600 zł, obecnie rozchwytywane są na rynku wtórnym w cenie 1300 zł. Jeszcze lepsza sytuacja spotkała monetę "Ares" z 2017 roku. Jej cena emisyjna wynosiła 1000 zł, a obecnie jej wartość szacowana jest na ok. 8000 zł!

 

Seria "Bogowie Rzymscy"

Kolejną udaną serią, jeśli chodzi o tematykę mitologiczną jest seria "Bogowie Rzymscy". Pierwsza moneta, Jowisz, ukazała się w 2016 roku w cenie emisyjnej wynoszącej  750 zł. Obecnie jej wartość wzrosła do 2500 zł i nadal pnie się do góry. Druga moneta, Bellona, wydana w 2019 roku w cenie 950 zł obecnie jest sprzedawana na rynku wtórym w cenie 1700 zł. Każda moneta z tej serii odnotowuje wzrost wartości. Takie przewidywania kierujemy również w stronę trzeciej monety z serii, Marsa. Tym bardziej, że trzecia moneta została odebrana jeszcze bardziej pozytywnie przez numizmatyków, niż poprzednie. Jak mówi Mik Woodgate z AgAuNews.com "Zarówno Jowisz, jak i Bellona, były monetami porządnymi, ale nie wyróżniającymi się w tamtym czasie. Jednak najnowsza moneta znacząco poprawiła swoją jakość i styl."

2$ Mars - Bogowie Rzymscy

Rewers monety przedstawia boga wojny zabijającego swoją ofiarę, która leży u jego stóp. Scena walki jest pokazana w dynamiczny sposób, postawa głównej postaci wskazuje na siłę, atak oraz bezwzględność. W tle widać scenę bitwy oraz przerażonych żołnierzy, którzy przyglądają się walce. Na awersie widnieje Królowa Elżbieta II.

Mars to rzymski bóg wściekłości, pasji, zniszczenia i wojny. Jako fundamentalne bóstwo Mars miał mitologię ściśle związaną z rzymskim miastem-państwem. Rządził wczesnym Rzymem jako część Archaicznej Triady, męskiego triumwiratu rządzącego, który obejmował także Jowisza i Kwiryna (deifikowanego Romulusa). Wcześni Rzymianie czcili Marsa jako wielkiego szalejącego boga, którego furia zainspirowała dzikość wojny i przyniosła oszałamiające osiągnięcia rzymskiej broni. Gdy Rzym przeszedł z miasta-państwa w imperium i jawnie przyjął greckie wartości kulturowe, Mars stracił swoją wybitną pozycję w rzymskim panteonie na rzecz Minerwy, bogini wojny taktycznej i strategicznej.

 

 2$ MARS - BOGOWIE RZYMSCY

2$ MARS - BOGOWIE RZYMSCY

2$ MARS - BOGOWIE RZYMSCY

2$ MARS - BOGOWIE RZYMSCY

2$ MARS - BOGOWIE RZYMSCY

  

Zachęcamy również do obejrzenia filmu promującego Marsa!