Płonący Sokół

Przedstawiamy szóstą odsłonę naszej popularnej serii "Płonące Bestie Królowej", która swój początek miała w 2018 roku. Dzisiaj, po dwóch latach, przeszedł czas, aby zaprezentować Sokoła. 

 

Seria Bestie Królowej

Bestie Królowej to bardzo popularna seria monet bulionowych, która szybko podbiła serca nie tylko fanów numizmatyki, ale także inwestorów. Seria wybijana jest przez Royal Mint w Wielkiej Brytanii. Mennica ta jest gwarantem wysokiej jakości kruszcu i niezwykłej dbałości o szczegóły.

Z okazji koronacji królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, w 1953 roku przy wejściu do Opactwa Westminsterskiego ustawiono dziesięć majestatycznych bestii, które do dziś strzegą bram do słynnej świątyni anglikańskiej. Każda z bestii to posąg o wysokości ok. 1,8 metra symbolizujący spuściznę historyczną dynastii jednej z rodzin lub miejsc związanych z dynastią Windsorów. Postanowiono przenieść te słynne bestie na monety, co okazało się być strzałem w dziesiątkę.

 

Sokół Plantagenetów

Kolejną monetą w serii jest Sokół Plantagenetów. Plantageneci to boczna linia drugiej dynastii Andegawenów, która wywodzi się od hrabiego Gotfryda V Plantageneta i Matyldy angielskiej (córki króla Henryka I). Ich potomkowie panowali w Anglii od 1154 r. Nazwę wzięli od przydomka Gotfryda V.

Za czasów Henryka II sięgnęła szczytu swej potęgi. W jej ręku była Wielka Brytania oraz cała zachodnia Francja. Plantageneci byli najsławniejszą angielskiej dynastią rządzącą w Anglii. Przedstawiciele tego rodu rządzili nią przez osiem pokoleń pomiędzy, 1154 a 1399 rokiem – byli to zarówno najwybitniejsi, jak i cieszący się najgorszą sławą królowie, jakich nosiła ziemia. Należał do nich m.in. Ryszard Lwie Serce, Edward Długonogi, czy Ryszard II, który ostatecznie doprowadził Plantagenetów do upadku.  

 

5£ Płonący Sokół

Nasza moneta została poddana platerowaniu, które jest najbardziej ekskluzywną metodą uszlachetniania monet. Awers i rewers przykrył czarny ruten, rzadki metal przejściowy, który stał się doskonałym tłem dla Sokoła. Sam Sokół został ozdobiony 24-karatowym złotem, dzięki czemu jeszcze bardziej spektakularnie mieni się i afiszuje swój majestat.

Dzięki połączeniu rutenu i złota moneta zyskuje na wartości i prezentuje się naprawdę unikatowo. Ciemny ruten wydobywa blask, a złoto eksponuje bogactwo zastosowanych technik. Uzyskano w ten sposób niepowtarzalny, kontrastujący efekt, który niezwykle harmonijnie ze sobą współgra, a kunsztowne wykonanie czyni monetę wyjątkowym arcydziełem sztuki menniczej.

Całość zamknięta jest w pudełku wraz z certyfikatem autentyczności, co stanowi doskonały prezent oraz niewątpliwie interesujący obiekt dla każdego kolekcjonera i inwestora. Nakład monety ograniczono do 200 sztuk.

5£ PŁONĄCY SOKÓŁ - BESTIE KRÓLOWEJ

5£ PŁONĄCY SOKÓŁ - BESTIE KRÓLOWEJ

5£ PŁONĄCY SOKÓŁ - BESTIE KRÓLOWEJ

5£ PŁONĄCY SOKÓŁ - BESTIE KRÓLOWEJ

5£ PŁONĄCY SOKÓŁ - BESTIE KRÓLOWEJ

5£ PŁONĄCY SOKÓŁ - BESTIE KRÓLOWEJ

Zachęcamy również do obejrzenia filmu promującego Sokoła!

 

 

Autor: Izabela Lemańczyk