Jak to możliwe, że 0 jest wartościowe?

Euro wzbudza kontrowersje, ale nie da się ukryć, że jest to pożądana waluta przez inwestorów, którzy coraz chętniej lokują w niej swój kapitał. Oprócz wartości typowo inwestycyjnej, od kilku lat euro można również...kolekcjonować. Wszystko to za sprawą ciekawego projektu, który wszedł życie w 2015 roku we Francji i szybko podbił serca wielu krajów Europy, w tym również Polski.

 

Projekt 0 euro

Jest to seria banknotów kolekcjonerskich, których pomysłodawcą jest Richard Faille. Już w 1996 roku zwrócił się on do francuskiej mennicy Monnaie de Paris wraz ze swoim pomysłem - produkowaniem spersonalizowanych medali, które można by proponować jako pamiątkę dla gości muzeów, wystaw i innych obiektów turystycznych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Przez kolejnych 18 lat sprzedano ponad 60 milionów takich spersonalizowanych medali. 

Sukces medali dał początek nowej idei. Zauważono, że kolekcjonerzy chętniej od medali inwestują w monety oraz banknoty. Właśnie dlatego, w 2015 roku miała miejsce pierwsza emisja nowej serii kolekcjonerskich banknotów, zatytułowana "0 Euro Souvenir". Początkowo zasięg dotyczył tylko Francji, ale z każdym kolejnym rokiem, banknoty trafiały w ręce kolekcjonerów również z innych krajów Europy. Pierwsza emisja polskiej wersji banknotu z tej serii miała miejsce w 2019 roku. 

 

Specyfikacja

Banknot ten charakteryzuje się przede wszystkim nominałem. Banknoty 0 euro nie są środkiem płatniczym, jednak posiadają wszystkie cechy oryginalnych banknotów euro. Seria ta jest produkowana we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur, która odpowiada za druk oryginalnych banknotów euro. Tak jak oryginały, są wykonane ze 100% bawełnianego papieru, a przed fałszerstwem chroni je kilka zabezpieczeń, m.in. hologram, znak wodny, mikrodruk, czy elementy UV. 

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

 

Idea projektu

Główną misją projektu, jest utworzenie wspólnoty państw europejskich. Każdy banknot z serii poświęcony jest interesującym miejscom, obiektom, postaciom, czy wydarzeniom z danego państwa. Prezentowane są wartości zarówno historyczne, jak i współczesne. Dzięki takiej prezentacji kolekcjonerzy z całego świata mogą dowiedzieć się więcej o danym państwie; o jego niezwykłych mieszkańcach, zabytkach architektury, czy wydarzeniach, które mogły mieć wpływ również na całą Europę. Rewers banknotu jest wspólny dla całej serii, co odzwierciedla europejską wspólnotę, natomiast awers przedstawia wszystko to, co w danym kraju jest interesujące i godne uwagi

 

Banknot 0 euro w Polsce 

Polska posiada bogatą historię nie tylko w wyjątkowych ludzi, ale również w niesamowite wydarzenia, czy niezwykłe obiekty. Seria do naszego kraju weszła w zeszłym roku. 24 listopada 2019 roku  wyemitowano pierwszy banknot, poświęcony naszej stolicy, czyli Warszawie. Kolejne edycja przypadły na ten rok: 9 sierpnia wydano banknot poświęcony RKS Radomsko. Nakłady banknotów zostały błyskawicznie wyprzedane. Obecnie trwa przedsprzedaż banknotu poświęconego 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, a pod  koniec tego miesiąca światło dzienne ujrzy banknot ukazujący Zamek Piastowski w Legnicy.

 

Emisja "Anniversary 2020" 

2020 rok cechuje się różnymi jubileuszami. Jest on wyjątkowy również dla banknotów 0 euro. To właśnie w tym roku obchodzimy 5-lecie powstania całej serii. Z tej okazji, postanowiono wyróżnić banknoty wydawane właśnie w 2020 roku. Każdy tegoroczny banknot ukazuje się w dwóch wersjach: standardowej oraz jubileuszowej, tzw. Anniversary Edition. Z całego nakładu danego banknotu, 20% drukowana jest w wersji jubileuszowej. 

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

 

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska 1920-2020

Właśnie trwa przedsprzedaż banknotu wydanego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Była ona przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu, generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu, Józefowi Hallerowi i Maxime’owi Weygandowi. Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy. 

Banknot cieszy się ogromnym powodzeniem. W tej emisji wydano jedynie 10 000 sztuk. Nakład niedługo będzie wyczerpany! 

 Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

Banknot 0 euro Bitwa Warszawska

 

 

Autor: Izabela Lemańczyk