PIERWSZY PIENIĄDZ LECHII GDAŃSK

PIERWSZY PIENIĄDZ LECHII GDAŃSK

 Rok 2019 był dla nas pełny nowych projektów i współprac. Jedną z nich jest współpraca z klubem piłkarskim z Gdańska i wydanie pierwszego pieniądza Lechii Gdańsk, z okazji 75-lecia istnienia klubu, obchodzonego w 2020 roku. Zobaczcie, jak wygląda moneta, a także jakie atrakcje z nią związane dla Was przygotowaliśmy.

 

11 guldenów Lechii Gdańsk 

Jako lokalna firma chcieliśmy wydać coś, co będzie łączyć mieszkańców Gdańska, a także nawiązywać do historii miasta. Postanowiliśmy stworzyć monety poświęcone 75-leciu Lechii Gdańsk.
Nominał monety wynosi 11 guldenów. Nie jest to przypadkowa liczba, ani nazwa – 11 nawiązuje do liczy zawodników grających w drużynie piłkarskiej podczas meczu. Z kolei guldeny nawiązują do historii – Gdańskie Guldeny były walutą używaną na terenie Wolnego Miasta Gdańska w okresie napoleońskim oraz w międzywojniu (1923-2939).
Awers monety przedstawia piłkarzy Lechii Gdańsk grających w klasycznych pasiastych koszulkach. Nad nimi znajduje się nominał monety. Poniżej widnieje nasze logo oraz nazwa firmy. Z kolei na rewersie widnieje herb Lechii Gdańsk oraz lata rozpoczynające i kończące 75-lecie.
Moneta wykonana została z mosiądzu, a jej waga wynosi 12,4 g. Stempel wydano w wersji Wydano również wersję w pamiątkowym blistrze. Cena monety to 11 zł, można ją zamówić [ pod tym linkiem ]. 

 Projekt monet Lechii Gdańsk

Monety Lechia Gdańsk

 

Blister 

Część monet została wydana w pamiątkowym blistrze. Został on zaprojektowany przez Lechię Gdańsk. Barwą i typografią nawiązuje do identyfikacji wizualnej klubu. Na blistrze znajduje się krótka historia klubu wraz z największymi sukcesami sportowymi, a także kilka pamiątkowych zdjęć. Dodatkowo podano specyfikację monety. Blister można zakupić [ pod tym linkiem ]. 

Moneta Lechia Gdańsk blister

Moneta Lechia Gdańsk blister

 

Wybijanie własnych guldenów 

Drugą ciekawą ofertą związaną z monetami jest ich własne wybijanie. Dla miłośników piękna i doskonałości mamy w ofercie monety produkowane maszynowo. Jednak mamy coś również dla fanów własnoręcznych wyrobów – 11 guldenów Lechii Gdańsk można wybić za pomocą własnej siły i zręczności. Specjalnie skonstruowane urządzenie na drewnianym pieńku pozwala na wybicie monety za pomocą młota. Jakość wybitej monety zależy od umiejętności osoby wybijającej :).  

Moneta Lechia Gdańsk

 

Premiera monety 

Monety miały swoją premierę 21 grudnia 2019 roku, podczas meczu Lechii Gdańsk z Rakowem Częstochowa. Tego dnia zostały oficjalnie zaprezentowane monety oraz ich wybijanie. Pierwsze wybicie przeprowadził reprezentant Polski i ówczesny piłkarz Lechii Gdańsk, Artur Sobiech.
Cały projekt spotkał się z pozytywnym odzewem kibiców oraz sporym zainteresowaniem. 
 

Moneta Lechia Gdańsk

Moneta Lechia Gdańsk

Moneta Lechia Gdańsk

Moneta Lechia Gdańsk

 

Miejsca kupna monety

11 guldenów Lechii Gdańsk  można zamawiać [ przez naszą stronę internetową ].

Kupno i wybicie własnych monet możliwe będzie również na każdym meczu domowym Lechii Gdańsk w 2020 roku. Wypatrujcie naszego stoiska na stadionie lub przed stadionem (jeśli pogoda na to pozwoli).
Nasze stanowiska będziemy mieć również podczas Free Time Festiwal w kwietniu oraz Jarmarku Dominikańskim w wakacje. Wtedy również będziecie mieli okazje kupić i wybić gdańskie guldeny.

Kolejnym miejscem, w którym można nabyć monety w kapslu i blistrze już wkrótce będą sklepy partnerskie Lechii Gdańsk znajdujące się w galeriach handlowym, Gdańsku Głównym, na stadionie itd. Co ciekawe, 11 guldenów Lechii Gdańsk w sklepach tych będą również...bonem towarowym. 

Moneta Lechia Gdańsk

Moneta Lechia Gdańsk

 

Bon towarowy 

Bardzo ciekawym elementem całego projektu jest traktowanie pieniądza Lechii jako pewnego rodzaju środka płatniczego.
Moneta ma nominał 11 guldenów, kosztuje 11 zł – jej wartość w momencie wymiany na inne towary w sklepach partnerskich Lechii Gdańsk również będzie wynosić 11 zł. Nie jest to środek płatniczy taki jak polskie monety, ale właśnie bon towarowy, wymienialny na gadżety związane z klubem. 
 

Moneta Lechia Gdańsk

 

Harmonogram stoisk Mennicy Gdańskiej 

- 14 lutego 2020; mecz Lechia Gdańsk – Piast Gliwice; Stadion Energa Gdańsk
- 4 marca 2020; mecz Lechia Gdańsk – Legia Warszawa; Stadion Energa Gdańsk
- 14 marca 2020; mecz Lechia Gdańsk – Arka Gdynia; Stadion Energa Gdańsk
- 4-5 kwietnia 2020; Free Time Festiwal; Amberexpo Gdańsk
- 26 lipca-16 sierpnia 2020; Jarmark Dominikański; Gdańsk 
 

Moneta Lechia Gdańsk

Zapraszamy wszystkich na naszego Facebooka, gdzie informujemy o wszystkim na bieżąco! :) Będziemy tam zamieszczać informacje o monetach, nowych punktach partnerskich, kolejnych meczach itp. 

 

Autor: Izabela Lemańczyk