Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Ta 5-uncjowa srebrna moneta upamiętnia Starożytne Wynalazki Chin, prezentując wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie technologii i kultury. Moneta ma żywe kolory, wyróżnia się wysokim reliefem i wykończeniem w stylu antycznym. Jest zapakowana w tematyczne pudełko, a także dołączony jest Certyfikat Autentyczności. Limitowana emisja – tylko 388 sztuk na całym świecie.

Budowa statków

Chiny były jednym z pierwszych krajów budujących statki oceaniczne do handlu, eksploracji i celów wojskowych. Ważne osiągnięcia przypisywane chińskim budowniczym statków obejmują ster z tyłu i wodoodporne grodzie, które były niezbędne do manewrowości dużych statków oraz bezpieczeństwa ludzi i ładunku na otwartych morzach. W XV wieku Chiny zbudowały ekspedycyjną flotę składającą się ze setek dużych jednostek, w tym „Statków Skarbów” mających ponoć ponad 400 stóp długości, z wieloma masztami i luksusowymi kajutami. Niezrównana w historii żeglarstwa flota rozszerzyła handel chiński i wpływy na obszarze Oceanu Indyjskiego.

Latanie latawcami

Wynalezione w Chinach ponad 2 000 lat temu, latawce wykonane z drewna i tkaniny miały praktyczne zastosowanie wojskowe – takie jak mierzenie odległości między wrogimi armiami. Duże latawce były w stanie unosić ludzi, którzy mogli obserwować ruchy nieprzyjaciela. Sztuka latania latawcami rozkwitła wraz z lekkimi materiałami budowlanymi, takimi jak podzielony bambus, jedwab i papier, a do latawców dodawano piszczałki, aby wydawały dźwięki muzyczne. Zainteresowanie tradycyjnymi latawcami pozostaje silne. Wykonywane w kształcie zwierząt i innych kulturowych ikon, ich dekoracyjne kolory symbolizują szczęście i pomyślność, a często można je zobaczyć unoszące się wysoko na chińskim niebie.

Proch strzelniczy

W poszukiwaniach eliksiru zapewniającego nieśmiertelność, chińscy alchemicy IX wieku odkryli proch strzelniczy. Według jednej z relacji z wczesnego eksperymentu, zapalny substancja spaliła dom tych, którzy przeprowadzali próby. Z biegiem czasu formuła ewoluowała w precyzyjne proporcje saletry, siarki i węgla drzewnego. Wiedza o jego wybuchowych właściwościach doprowadziła do opracowania fajerwerków – ich wybuchy miały odstraszać złe duchy. Choć daleko od intencji jego wynalazców, proch strzelniczy znalazł zastosowanie w starożytnej chińskiej broni, w tym strzałach ognistych, wczesnych bombach, rakietach i armatkach.

Sejsmograf

Pierwszy sejsmograf do wykrywania odległych trzęsień ziemi był dziełem genialnego polimaty Zhang Heng. Stworzony w 132 roku n.e., urządzenie przypominające urnę miało osiem zewnętrznych rur w kształcie chińskich smoków, pod którymi znajdowały się pojemniki w kształcie ropuch. Choć nie jesteśmy całkowicie pewni, jak to działało, uważa się, że podczas wydarzenia sejsmicznego wewnętrzny wachlarz uruchamiał spadającą kulę brązową, która wpadała do ust ropuchy stojącej naprzeciwko drgań. Co ciekawe, urządzenie miało wykryć trzęsienie ziemi oddalone o 1 000 km, którego nie odczuwano w miejscu, w którym powstało to legendarne wynalazek.

Kompas

Poprzednik kompasu był używany przez chińskich geomancerów około 2 500 lat temu. Znany jako „południowy zarządca”, miał wskazówkę w kształcie łyżki wykonaną z magnesu, która naturalnie ustawia się w kierunku pola magnetycznego Ziemi. W praktyce feng shui równoważył się na miedzianej płycie z wyrytymi symbolami używanymi w wróżbiarstwie. W XI wieku Chińczycy nauczyli się magnesować igły, które można było zawiesić na wodzie lub zawiesić na jedwabnym sznurku. W 1088 roku astronom i matematyk Shen Kuo jako pierwszy opisał kompas magnetyczny z igłą, który stał się powszechnym narzędziem nawigacyjnym na chińskich statkach.

Moneta przedstawia cztery sceny z kolorowymi przedstawieniami chińskiego statku, latawców, sejsmografu i armaty. Na centralnym kwadracie, który zajmuje miejsce kwadratowego otworu w starożytnych chińskich monetach ban liang, znajduje się trójwymiarowa reprezentacja łyżkowatego kamienia magnetycznego na wyrytej płycie. W projekcie zawarte są również napisy „BUDOWA STATKÓW”, „LATANIE LATAWCAMI”, „SEJSMOGRAF” oraz „PROCH STRZELNICZY”.