Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.
5$ Kajko i Kokosz - Szkoła Latania
2 oz Ag 999
- Nominał
- 5 $
- Państwo
- Fidżi
- Metal
- Ag 999
- Waga
- 62,2 g
- Rozmiar
- Ø 45 mm
- Stempel
- Oksydowany
- Dodatki
- Druk UV
- Dodatki
- Wysoki Relief
- Nakład
- 300 szt.
- Data emisji
- 2024-06
- Akcesoria
- Certyfikat, Pudełko
- Seria
- Kajko i Kokosz
- Dostępność
- Dostępny
CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY
UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY
Przy zakupie tego towaru obowiązuje limit: 3 szt. (maksymalna dozwolona ilość we wszystkich zakupach klienta).
Zapraszamy do „Szkoły Latania” – kolejnej części komiksu o przygodach Kajka i Kokosza, która została uwieczniona na dwuuncjowej monecie wykonanej z czystej próby srebra 999.
Rewers monety przedstawia scenę z komiksu „Szkoła Latania”. Kajko, Kokosz, Łamignat i Jaga obserwują jak Mirmił, kasztelan Mirmiłowa, wzbija się do lotu. „Wystartował z kopyta” – jak powiedział Łamignat. Numizmat charakteryzuje wysoki relief, a dodatek w postaci kolorowego druku UV idealnie oddaje charakter komiksu.
Na awersie widzimy gród kasztelana Mirmiła, w którym mieszkali słowiańscy wojowie. W centralnej części umieszczono herb emitenta (Fidżi), nominał (5$), próbę kruszcu oraz wagę monety (2 oz).
Moneta ma ściśle ograniczony nakład – jedynie 300 sztuk na cały świat.
Monety z serii Kajko i Kokosz powstają we współpracy Mennicy Gdańskiej z Fundacją Kreska im. Janusza Christy.
Kajko i Kokosz to seria komiksów autorstwa Janusza Christy, która stała się jego najpopularniejszym dziełem. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona.
Janusz Christa (*19.07.1934 Wilno – †15.11.2008 Sopot) – jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych twórców komiksu w Polsce. Od 1945 roku mieszkał i tworzył w Sopocie. Twórca komiksów z serii Kajko i Kokosz, Kajtek i Koko, Gucek i Roch. Pierwsze prace opublikował w miesięczniku „Jazz”, magazynie „Przygoda”, gazecie codziennej „Głos Wybrzeża” i tygodniku „Nowa Wieś”. W 1957 roku podjął współpracę z gdańską popołudniówką „Wieczór Wybrzeża”, gdzie przez 17 lat ukazywały się przygody Kajtka i Koka oraz Kajka i Kokosza. Po odejściu z „Wieczoru”, przygody dzielnych wojów Mirmiła, autor rysował dla „Świata Młodych” oraz magazynu „Relax”, dla którego stworzył również wiele innych ciekawych historii w różnych stylach, w tym quasi-realistyczny komiks z przygodami Gucka i Rocha. W latach 80. i 90. XX wieku ukazało się blisko 30 albumów z komiksami Janusza Christy, a ich łączny nakład przekroczył 10 milionów egzemplarzy.
Projekt monety:
Model 3D:
Film: