5000 Franków Żarłacz Biały - Drapieżniki

3 oz Ag 999

Dostępny
5000 Franków Żarłacz Biały - Drapieżniki 3 oz Ag 999 2022
Nominał
5000 ₣
Państwo
Wybrzeże Kości Słoniowej
Metal
Ag 999
Waga
93,3 g
Rozmiar
Ø 46 mm
Stempel
Oksydowany
Dodatki
Wysoki Relief
Nakład
750 szt.
Data emisji
2022-02
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Drapieżniki
Cena: 2 199,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Przedstawiamy srebrną monetę, kolejną z serii "Drapieżniki".

Ta wspaniała, oksydowana moneta o wadze trzech uncji jest poświęcona imponującemu rekinowi

Żarłacz biały to jeden z największych rekinów drapieżnych. Jest spotykany w większości ciepłych wód oceanicznych na różnych głębokościach. Ma silnie umięśnione ciało, osiąga przeciętnie długość do 6 metrów, przy masie do 2 ton. Wysokość zębów dochodzi do 5 cm a ich liczba do 128. Żarłacz biały ma bardzo czuły węch. Potrafi wyczuć jedną kroplę krwi w 115 l wody. Pływa zwinnie i szybko, z prędkością sięgającą nawet 40 km/h. Żywi się dużymi rybami, żółwiami morskimi, poluje na foki i delfiny. Jest jedynym rekinem wystawiającym głowę ponad powierzchnię wody w celu obserwowania ofiary.

Żarłacz biały uważany jest za najbardziej niebezpiecznego z rekinów. Opinię taką wzmacniają publikowane dane na temat liczby ataków na terenach kąpielisk między innymi południowej Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych i południowej Afryki, a więc na terenach występowania tego gatunku. Analiza tych danych wskazuje jednak, że człowiek nie jest "przysmakiem" żarłacza białego. Odnotowywane ataki należy raczej traktować jako "pomyłki" drapieżnika. Wskazuje na to sposób gryzienia w czasie ataku. Rekin nie rozrywa ofiary, lecz gryzie i w większości wypadków odpływa, pozwalając ofierze przeżyć. Nie należy również wykluczać ataków powodowanych chęcią obrony swojego terytorium.

Statystycznie, roczna liczba ataków ze skutkiem śmiertelnym dokonanych przez psy na terenie Stanów Zjednoczonych jest większa od liczby podobnych ataków dokonanych przez żarłacze białe w ciągu ostatnich 100 lat.

W tej samej serii / kategorii