Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.
5$ Czarnobyl - Ludzkie Tragedie
2 oz Ag 999 Fluorescencja
- Nominał
- 5 $
- Państwo
- Niue Island
- Metal
- Ag 999
- Waga
- 62,2 g
- Rozmiar
- Ø 45 mm
- Stempel
- Oksydowany
- Dodatki
- Druk fluorescencyjny
- Dodatki
- Numerowany Rant
- Nakład
- 500 szt.
- Data emisji
- 2021-03
- Akcesoria
- Certyfikat, Pudełko
- Seria
- Ludzkie Tragedie
- Dostępność
- Na zamówienie
CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY
UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY
Pierwsza moneta z serii "Ludzkie Tragedie". Seria ta przedstawia wydarzenia, które wstrząsnęły ludzkością.
Pierwsza moneta przedstawia katastrofę czarnobylską, która jest określona jako największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.
Rewers monety przedstawia maskę likwidatora, w której odbija się scena czyszczenia okolicy po wybuchu. Wysoki relief uwidacznia wszystkie szczegóły. Oprócz wyjątkowo ciekawego projektu moneta zachwyca swoim dodatkiem. Wybrane elementy monety świecą w ciemności! Nawiązuje to do wyobrażeń ludzi o wyglądzie substancji radioaktywnych. Na dole umieszczono datę awarii reaktora.
Z kolei na awersie monety umieszczono herb Niue, informację o nominale, próbie srebra oraz rok wydania monety. W tle widoczne jest charakterystyczny diabelski młyn - symbol opuszczonej w pośpiechu Prypeci. Moneta zapakowana jest w eleganckie, drewniane pudełko, wraz z certyfikatem autentyczności. Nakład ograniczono jedynie do 500 sztuk!
Czarnobyl nadal rozpala wyobraźnię wielu osób, a monety o tej tematyce szybko się wyprzedają i zyskują na wartości.
Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nastąpiła w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. W wyniku awarii, z powodu przegrzania się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Przyczyny organizacyjne i proceduralne określono jako ogólny brak kultury bezpieczeństwa w ZSRR, polegający na braku przedkładania zasad bezpieczeństwa nad innymi celami.
W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób (głównie z Prypeci). Po katastrofie, z powodów politycznych, ZSRR eksponował głównie winę operatorów reaktora.
Obsługa reaktora (tzw. likwidatorzy) nie była świadoma jak wielką dawkę promieniowania przyjmuje.
Projekty:
Modele 3D: