- Niedostępny
Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.
Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.
1/2 oz Au 900
CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY
UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY
W dwudziestą rocznicę odzyskania wolności Narodowy Bank Polski prezentuje monetę wyemitowaną dla upamiętnienia wydarzeń, które doprowadziły do przełomu 1989 r. oraz tych, które odzyskaną wolność umocniły.
Ta złota moneta kolekcjonerska upamiętnia I turę wyborów do Sejmu kontraktowego, w której zdecydowane zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa.
Na górze awersu widnieje wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej znajdują się stylizowane wizerunki dźwigów portowych oraz szybu kopalnianego. Z kolei na rewersie widnieje zarys postaci z uniesioną ręką ze znakiem zwycięstwa. W tle umieszczono stylizowany wizerunek fragmentu sali obrad plenarnych Sejmu oraz znajdujących się w niej osób.
W wyborach 4 czerwca 1989 r. społeczeństwo większością głosów odrzuciło narzucony mu w 1944 r. system komunistyczny. Skorzystało w ten sposób z prawa głosu, wywalczonego przez „Solidarność”, zepchniętą do podziemia w grudniu 1981 r. Nic dziwnego, że właśnie symbol „Solidarności” wielokrotnie powraca na pamiątkowych monetach. Powstanie „Solidarności” poprzedziły jednak ważne wydarzenia, w których przejawiała się wola społecznego oporu, naród zdobywał doświadczenie i wyłaniali się jego przywódcy. Na polską drogę do wolności składają się więc: zbrojny bunt robotników Poznania w 1956 r., protesty studenckie w obronie wolności słowa i dociekań naukowych w 1968 r., wystąpienia robotników na Wybrzeżu w 1970 r. w obronie godziwych warunków życia oraz zamieszki w Radomiu, Ursusie i wielu innych miejscach w 1976 r. Szczególną rolę odegrał Kościół Katolicki wraz ze swoim najwyższym przywódcą, Papieżem Janem Pawłem II, którego wybór, a następnie pielgrzymki do Polski umacniały samoświadomość społeczeństwa, wznosiły jego wysiłki na wyższy moralnie poziom i uczyły, jak uzyskiwać zbiorowe cele bez użycia przemocy.