20€ Daniel Mróz i Stanisław Lem

200 g Ag 999

Na zamówienie

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
20 €
Państwo
Malta
Metal
Ag 999
Waga
200 g
Rozmiar
Ø 65 mm
Stempel
Oksydowany
Dodatki
Druk fluorescencyjny
Dodatki
Wysoki Relief
Dodatki
Numerowany Rant
Dodatki
Selektywne Wybłyszczenia
Dodatki
Metaliczny druk UV
Nakład
100 szt.
Data emisji
2022-12
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Stanisław Lem, Mistrz Fantastyki
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 4 599,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

Maksymalnie możesz zamówić:3 sztuk produktu.
 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Lemizmatyka stosowana na srebrze!

Po raz pierwszy w historii Stanisław Lem został uwieczniony na monecie! 

 

Pierwsze na świecie monety z serii "Stanisław Lem, mistrz fantastyki". Połączenie wartościowego kruszcu i światowego fenomenu science-fiction to przepis na udaną inwestycję.

Moneta została wybita z 200 g czystego srebra najwyższej próby, w ograniczonym nakładzie wynoszącym jedynie 100 szt. Czynnik ten sprawia, że jest to doskonała pozycja kolekcjonerska. Na rewersie monety znajdują się wizerunki tandemu wybitnych twórców: pisarza Stanisława Lema i krakowskiego artysty grafika Daniela Mroza, którego odręczne ilustracje tuszem „Bajek robotów” i „Cyberiady” zapisały się w świadomości pokoleń czytelników jako ikoniczne odwzorowanie uniwersum Lema. Na pierwszym planie, częściowo przesłonięte abstrakcyjnymi geometrycznymi strukturami zaczerpniętymi z grafik Mroza, widnieją narzędzia ilustratora i niektóre z najpopularniejszych tomów prozy Lema: „Solaris”, „Cyberiada”, „Eden”. Na awersie widnieje fragment postaci z rysunku Daniela Mroza z 1972 roku do „Cyberiady” Stanisława Lema.

Moneta zapakowana jest w eleganckie drewniane pudełko (drewno naturalne, pudełka mogą różnić się od siebie wyglądem) wraz z certyfikatem poświadczającym jej autentyczność.

   

   

Stanisław Lem był polskim pisarzem gatunku hard science-fiction, filozofem i futurologiem. Urodził się 12 września 1921 we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 w Krakowie. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych oraz miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. Oprócz opowiadań science fiction, jak „Dzienniki gwiazdowe” czy cykl przygód pilota Pirxa, w dorobku pisarza są także powieści detektywistyczne („Śledztwo”), futurologiczne eseje i rozprawy (m.in. „Summa technologiae”), poezja,  scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów, jak również, jedyne w swoim rodzaju, kosmiczne baśnie „Bajki robotów”. Jednym z licznych wyrazów międzynarodowego uznania dla twórczości Stanisława Lema było nazwanie jego nazwiskiem odkrytej we wrześniu 1970 roku planetoidy, a także pierwszego zbudowanego w całości w Polsce satelity naukowego. W Polsce książki Stanisława Lema ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarz związany był przez niemal całą swą karierę.

   

Projekty:

 

Modele 3D:

 

 

          

Daniel Mróz był artystą wizualnym, grafikiem, scenografem i ilustratorem, który stworzył najsłynniejsze ilustracje do opowiadań Stanisława Lema. Urodził się 3 lutego 1917 roku, zmarł 21 stycznia roku 1993. Mróz korzystał głównie z pióra i tuszu. Jego ilustracje są bardzo charakterystyczne, konstruował je precyzyjnym szrafowaniem, setkami cienkich czarnych kresek, które przypominają drzeworyt sztorcowy, rozpowszechniony w XIX-wiecznej ilustracji. Ilustracje Daniela Mroza cechuje surrealizm i groteskowość. Sławę przyniosły mu przede wszystkim ilustracje do dzieł Stanisława Lema. Zilustrował m.in. „Cyberiadę” (dwukrotnie, do wydań z 1965 i 1972 roku) i „Bajki robotów”, zaprojektował też okładki do wielu innych książek Lema. Ilustracje Mroza wywarły wpływ na pokolenie czytelników i wschodzących ilustratorów. Daniel Mróz był wymieniany we wszystkich ważnych światowych almanachach grafików.

 

Zdjęcia monety są poglądowe. Moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii