Zdjęcia produktu są poglądowe, produkt w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.
20€ Daniel Mróz i Stanisław Lem
200 g Ag 999
- Nominał
- 20 €
- Państwo
- Malta
- Metal
- Ag 999
- Waga
- 200 g
- Rozmiar
- Ø 65 mm
- Stempel
- Oksydowany
- Dodatki
-
Druk fluorescencyjny
Metaliczny druk UV
Numerowany Rant
Selektywne Wybłyszczenia
Wysoki Relief - Nakład
- 100 szt.
- Data emisji
- 2022-12
- Akcesoria
- Certyfikat, Pudełko
- Seria
- Stanisław Lem, Mistrz Fantastyki
- Dostępność
- Dostępny
CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY
UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY
Lemizmatyka stosowana na srebrze!
Po raz pierwszy w historii Stanisław Lem został uwieczniony na monecie!
Pierwsze na świecie monety z serii "Stanisław Lem, mistrz fantastyki". Połączenie wartościowego kruszcu i światowego fenomenu science-fiction to przepis na udaną inwestycję.
Moneta została wybita z 200 g czystego srebra najwyższej próby, w ograniczonym nakładzie wynoszącym jedynie 100 szt. Czynnik ten sprawia, że jest to doskonała pozycja kolekcjonerska. Na rewersie monety znajdują się wizerunki tandemu wybitnych twórców: pisarza Stanisława Lema i krakowskiego artysty grafika Daniela Mroza, którego odręczne ilustracje tuszem „Bajek robotów” i „Cyberiady” zapisały się w świadomości pokoleń czytelników jako ikoniczne odwzorowanie uniwersum Lema. Na pierwszym planie, częściowo przesłonięte abstrakcyjnymi geometrycznymi strukturami zaczerpniętymi z grafik Mroza, widnieją narzędzia ilustratora i niektóre z najpopularniejszych tomów prozy Lema: „Solaris”, „Cyberiada”, „Eden”. Na awersie widnieje fragment postaci z rysunku Daniela Mroza z 1972 roku do „Cyberiady” Stanisława Lema.
Moneta zapakowana jest w eleganckie drewniane pudełko (drewno naturalne, pudełka mogą różnić się od siebie wyglądem) wraz z certyfikatem poświadczającym jej autentyczność.
Stanisław Lem był polskim pisarzem gatunku hard science-fiction, filozofem i futurologiem. Urodził się 12 września 1921 we Lwowie, zmarł 27 marca 2006 w Krakowie. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych oraz miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat. Oprócz opowiadań science fiction, jak „Dzienniki gwiazdowe” czy cykl przygód pilota Pirxa, w dorobku pisarza są także powieści detektywistyczne („Śledztwo”), futurologiczne eseje i rozprawy (m.in. „Summa technologiae”), poezja, scenariusze słuchowisk, filmów czy dramatów, jak również, jedyne w swoim rodzaju, kosmiczne baśnie „Bajki robotów”. Jednym z licznych wyrazów międzynarodowego uznania dla twórczości Stanisława Lema było nazwanie jego nazwiskiem odkrytej we wrześniu 1970 roku planetoidy, a także pierwszego zbudowanego w całości w Polsce satelity naukowego. W Polsce książki Stanisława Lema ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarz związany był przez niemal całą swą karierę.
Projekty:
Modele 3D:
Daniel Mróz był artystą wizualnym, grafikiem, scenografem i ilustratorem, który stworzył najsłynniejsze ilustracje do opowiadań Stanisława Lema. Urodził się 3 lutego 1917 roku, zmarł 21 stycznia roku 1993. Mróz korzystał głównie z pióra i tuszu. Jego ilustracje są bardzo charakterystyczne, konstruował je precyzyjnym szrafowaniem, setkami cienkich czarnych kresek, które przypominają drzeworyt sztorcowy, rozpowszechniony w XIX-wiecznej ilustracji. Ilustracje Daniela Mroza cechuje surrealizm i groteskowość. Sławę przyniosły mu przede wszystkim ilustracje do dzieł Stanisława Lema. Zilustrował m.in. „Cyberiadę” (dwukrotnie, do wydań z 1965 i 1972 roku) i „Bajki robotów”, zaprojektował też okładki do wielu innych książek Lema. Ilustracje Mroza wywarły wpływ na pokolenie czytelników i wschodzących ilustratorów. Daniel Mróz był wymieniany we wszystkich ważnych światowych almanachach grafików.
Zdjęcia monety są poglądowe. Moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.