5$ Bitwa o Midway - Bitwy Morskie

2 oz Ag 999 ruchome śmigło

Na zamówienie

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
5 $
Państwo
Niue Island
Metal
Ag 999
Waga
62,2 g
Rozmiar
Ø 45 mm
Stempel
Oksydowany
Dodatki
Wysoki Relief
Dodatki
Numerowany Rant
Dodatki
Śmigło
Nakład
500 szt.
Data emisji
2022-11
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Bitwy Morskie
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 1 399,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

Maksymalnie możesz zamówić:10 sztuk produktu.
 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

UWAGA! Przy zakupie tego towaru obowiązuje limit: 10 szt. (maksymalna dozwolona ilość we wszystkich zakupach klienta).

  

Najsłynniejsza bitwa lotniczo-morska na monecie!

   

Druga moneta z serii "Bitwy Morskie".

Moneta ta została wybita z dwóch uncji czystego srebra i zachwyca detalami. Rewers monety zdobi wysoki relief z pięknym grawerem przedstawiającym bitwę, która rozegrała się na i nad Oceanem Spokojnym. Na górze monety znajduje się wstawka w postaci...ruchomego śmigła! To innowacyjne podejście pozwala podkreślić rolę lotnictwa w tej ważnej bitwie, która stała się punktem zwrotnym w wojnie na Pacyfiku.

Z kolei na awersie monety przedstawiono ruch wojsk biorących udział w wojnie.

   

Bitwa o Midway rozegrała się w dniach 4-7 czerwca 1942 r. Była bitwą lotniczo-morską stoczoną pomiędzy wojskami japońskimi, a amerykańskimi na Oceanie Spokojnym.

Udany atak japoński na Pearl Harbor rozpoczął późniejsze zwycięstwa na Pacyfiku. Po ataku lotniczym Amerykanów na Tokio, Japończycy postanowili zaatakować amerykańską bazę na Midway, która stanowiła najbardziej wysunięty na wschód punkt obrony Hawajów. Przygotowania do ataku rozpoczęły się już 26 maja 1942 r., kiedy japońskie okręty opuściły bazę. Planowano jednoczesny atak samolotów na Dutch Harbor na Aleutach oraz Midway, jednak Amerykanie przechwycili i rozszyfrowali japońskie szyfry, dzięki czemu byli przygotowani na uderzenie. 4 czerwca 1942 r. o godz. 4.30 do ataku wyruszyło 108 samolotów japońskich. Zostały one odparte ogniem artyleryjskim. Pierwszego dnia walk Japończycy stracili trzy lotniskowce, a ostatni zatonął następnego dnia. W nocy z 4 na 5 czerwca admirał Yamamoto zarządził odwrót. Walka zakończyła się 7 czerwca 1942 r. decydującą przewagą Amerykanów. W wyniku walk Japończycy odnieśli ogromne straty: zatonęły 4 lotniskowce, krążownik, zniszczeniu uległy 253 samoloty, zginęło ok. 3500 ludzi. Amerykanie stracili 1 lotniskowiec, 1 niszczyciel, 147 samolotów, a śmierć poniosło 307 osób.

Porażka Japończyków przerwała ich pasmo zwycięstw i panowanie na Pacyfiku. Utrata wyszkolonego personelu lotniczego i pokładowego wiązała się z koniecznością porzucenia polityki ofensywnej na Pacyfiku, co nie uległo zmianie już do końca wojny. Bitwa ta uznawana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.

  

Projekty:

5$ Bitwa o Midway - Bitwy Morskie 2 oz Ag 999 5$ Bitwa o Midway - Bitwy Morskie 2 oz Ag 999

 

Model 3D:

5$ Bitwa o Midway - Bitwy Morskie 2 oz Ag 999 5$ Bitwa o Midway - Bitwy Morskie 2 oz Ag 999

 

5$ Bitwa o Midway - Bitwy Morskie 2 oz Ag 999

 

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii