7$ Epidauros, Teatr Grecki - Historia Teatru

3 oz Ag 999 Wklęsły Rewers

Na zamówienie
7$ Epidauros, Teatr Grecki - Historia Teatru

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
7 $
Państwo
Niue Island
Metal
Ag 999
Waga
93,3 g
Rozmiar
Ø 50 mm
Stempel
Oksydowany
Dodatki
Wysoki Relief
Dodatki
Wklęsły Rewers
Nakład
500 szt.
Data emisji
2016-11
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 1 299,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Ta seria to żywa lekcja historii! Każda kolejna moneta dotyczyć będzie rozwoju teatru i różnych form, które miały istotny wpływ na jego dzisiejszy kształt. "Historia Teatru" bez wątpienia posiada ogromne walory edukacyjne, które w połączeniu z doskonałą estetyką i imponującym designem monety stanowią wartościowy okaz dla każdego kolekcjonera.

Kolebką teatru jest starożytna Grecja. To tu odbywały się pierwsze przedstawienia w czasie Wielkich Dionizji. Z czasem rozwijały się różne formy teatralne, które są nam znane po dziś dzień. Sztuki wystawiano z reguły tam, gdzie mogła zgromadzić się jak największa liczba widzów. Aby każdy z nich mógł bez problemu obserwować widowisko postanowiono wykorzystać naturalne ukształtowanie greckich terenów i najczęściej rozsadzano widownię na przykład na zboczach gór. Z czasem zaczęły powstawać imponujących rozmiarów amfiteatry, z których nieliczne zachowały się do naszych czasów.

Przykładem takiej budowli jest teatr w Epidauros, który powstał ok. 330 r. p.n.e. na bazie projektu Polikleta Młodszego. Przez wiele wieków to wspaniałe dzieło architektoniczne przykryte było warstwą ziemi, zostało odkryte dopiero w XIX wieku w wyniku prac wykopaliskowych. W znakomitym stanie znajdowała się widownia, ale nie zachowały się budowle sceniczne. Wrażenie robi nie tylko rozmiar tego antycznego teatru, który pomieści aż 14 000 widzów, ale przede wszystkim jego niesamowita akustyka. Nawet bardzo ciche słowo wyszeptane na scenie jest doskonale słyszalne w ostatnim, 55 rzędzie teatru. Nadal są tu wystawiane sztuki, najczęściej autorstwa antycznych twórców.

Pierwsza moneta w serii "Historia Teatru" poświęcona jest właśnie teatrowi w Epidauros. Nie sposób nie docenić znakomicie zrekonstruowanych elementów tej starożytnej budowli. Największe wrażenie robi teatron, czyli miejsce dla publiczności, które zachowało swój wyjątkowy kształt, dzięki wklęsłej formie rewersu. Całość wykonana jest z aż 3 uncji oksydowanego srebra najwyższej próby 999, co pięknie podkreśla antyczny charakter zaprezentowanego tematu i stanowi do niego ciekawą analogię. Warto również zwrócić uwagę na precyzyjne wykonanie monety, które odzwierciedla najdrobniejsze detale zaprezentowanej budowli. Umożliwia to również okrągły kształt monety oraz wysoki relief, który mierzy aż 2 mm.

Na awersie monety znalazły się wizerunki dwóch wielkich twórców greckiego teatru: Sofoklesa i Ajschylosa, którzy wraz z Eurypidesem tworzyli tak zwaną trójkę wielkich tragików ateńskich. To właśnie im zawdzięczamy najszybszą ewolucję tragedii starogreckiej.

Zapraszamy również na naszego bloga: Teatr w Epidauros otwiera serię Historia Teatru

 

 

epidauros.jpg

W tej samej serii / kategorii