20zł 100-lecie Portu Gdynia

28,28g Ag 925

Na zamówienie

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
20 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 925
Waga
28,28 g
Rozmiar
Ø 38,61 mm
Stempel
Zwykły
Dodatki
Żywica
Nakład
12 000 szt.
Data emisji
2022-09
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 399,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

14 września 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 20 zł „100-lecie Portu Gdynia”.

Na mocy traktatu wersalskiego Polska otrzymała wąski pas wybrzeża (ok. 140 km z Półwyspem Helskim włącznie) i prawo do korzystania z portu w Gdańsku. W praktyce jednak, w związku ze szczególnym statusem Gdańska jako Wolnego Miasta, wykorzystanie istniejącego portu na potrzeby militarne i handlowe Polski nie było w pełni możliwe. W 1920 r., kilka miesięcy po uroczystości zaślubin Polski z morzem, Ministerstwo Spraw Wojskowych oddelegowało inż. Tadeusza Wendę do wyznaczenia dogodnej lokalizacji pod budowę przyszłego portu. W czerwcu 1920 r. Tadeusz Wenda złożył sprawozdanie z przeprowadzonych oględzin i obserwacji Wybrzeża. Dogodne położenie Gdyni zapewniające m.in. osłonięcie od wiatrów przez Półwysep Helski, odpowiednia głębokość wody przy brzegu oraz bliskość stacji kolejowej zaważyły na wyborze tego właśnie miejsca. Później wszystko potoczyło się dość szybko. W ciągu dwóch lat (1921–1923) powstał Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków. Jednocześnie w 1921 r. Wenda przygotował koncepcję portu właściwego o zdolności przeładunkowej 6 mln ton. Rok później, 23 września 1922 r., Sejm RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. W artykule 1 dokumentu czytamy: „Upoważnia się Rząd do poczynienia wszelkich niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu, jako portu użyteczności publicznej”. Datę podjęcia uchwały przyjmuje się za formalny początek Portu Gdynia.

Awers monety o nominale 20 zł przedstawia plan gdyńskiego portu. Jako wzór posłużył plan w postaci światłokopii kolorowanej ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni wykonany przez Leona Wilbika na podstawie projektu Tadeusza Wendy. Plan sporządzono prawdopodobnie ok. 1936 r. Ukazuje on stan portu na ten rok, a także Kanał Przemysłowy (który ostatecznie nigdy nie powstał), część magazynów portowych oraz nabrzeży i basenów znajdujących się w planach budowy na kolejne lata.

Na rewersie widnieje popiersie Tadeusza Wendy wykonane na podstawie fotografii portretowej z 1918 r., która jest przechowywana w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Ukazane na pierwszym planie fragmenty portalu dźwigu bramowego o ażurowej konstrukcji były używane w czasach Wendy i obecnie. Dźwigi w tle to już urządzenia współczesne. Przeszłość spotyka się z teraźniejszością portu.

W tej samej serii / kategorii