50zł XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

3 oz Ag 999

Dostępny
Nominał
50 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 999
Waga
93,3 g
Rozmiar
Ø 50 mm
Stempel
Zwykły
Nakład
6000 szt.
Data emisji
2022-08
Akcesoria
Certyfikat
Cena: 1 599,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

6 września 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 50 zł „XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny”.

Międzynarodowe kongresy numizmatyczne to najważniejsze spotkania numizmatyków z całego świata. W trakcie konferencji są prezentowane najistotniejsze osiągnięcia w dziedzinie studiów na temat dziejów pieniądza, znalezionych monet oraz wydarzeń historycznych. Kongresy te były organizowane m.in. w Belgii, Hiszpanii oraz we Włoszech. Kongres numizmatyczny to znakomita okazja do zaprezentowania kraju, jego instytucji naukowych i innych ośrodków zajmujących się historią pieniądza. O wyborze miejsca decyduje Międzynarodowa Komisja Numizmatyczna. Polska dostąpiła zaszczytu goszczenia uczestników  konferencji po raz pierwszy. XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny odbędzie się w Warszawie we wrześniu 2022 roku. Organizowany jest wspólnie przez Uniwersytet Warszawski, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Na monecie umieszczono wizerunek Joachima Lelewela (1786–1861), jednego z najwybitniejszych Polaków XIX stulecia, wielkiego patrioty znakomitego historyka oraz znanego i cenionego w świecie numizmatyka. Joachim Lelewel jako profesor Uniwersytetu Wileńskiego był jednym z pierwszych, którzy prowadzili wykłady z numizmatyki. Zmuszony do opuszczenia kraju w 1831 roku, po upadku powstania listopadowego, kontynuował i rozwijał studia numizmatyczne w Paryżu, a następnie w Brukseli. Ogromnym sukcesem, który przyniósł Lelewelowi międzynarodową sławę, także ze względu na nowe metody studiów, była książka na temat numizmatyki średniowiecznej Europy. Lelewel jest również autorem wydanej w Brukseli nowatorskiej rozprawy na temat numizmatyki celtyckiej. Publikacja ta ulokowała Lelewela wśród pionierów w tej dziedzinie.

Na rewersie monety został zaprezentowany portret Joachima Lelewela, na awersie zaś widnieją wizerunki monet: talara Władysława IV, tymfa Jana Kazimierza z 1663 roku, grosza Kazimierza Wielkiego, szóstaka Jana III Sobieskiego oraz denara Princes Polonie Bolesława Chrobrego.

W tej samej serii / kategorii