10 zł Leon Biegeleisen - Wielcy Polscy Ekonomiści

14,14 g Ag 925

Dostępny
10 zł Leon Biegeleisen - Wielcy Polscy Ekonomiści 14,14 g Ag 925 2022
Nominał
10 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 925
Waga
14,14 g
Rozmiar
Ø 32 mm
Stempel
Lustrzany
Nakład
10 000 szt.
Data emisji
2022-05
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Wielcy Polscy Ekonomiści
Cena: 199,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

5 maja 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł z serii „Wielcy polscy ekonomiści”.

Leon Biegeleisen (1885–1944) był polskim ekonomistą i nauczycielem akademickim oraz oficerem Wojska Polskiego. Po zakończeniu I wojny światowej wykładał politykę gospodarczą i ekonomię na Wolnej Wszechnicy Polskiej. Nie przeżył II wojny światowej, niemniej data i okoliczności jego śmierci nie są pewne. Zainteresowania Biegeleisena koncentrowały się głównie wokół zagadnień związanych ze spółdzielczością, administracją oraz gospodarką komunalną. Publikował także prace dotyczące kwestii agrarnych.

Zjawiska ekonomiczne postrzegał w kontekście całości życia społecznego. Był zwolennikiem stopniowych prospołecznych reform. Wysunął przypuszczenie, że zarówno publiczne, jak i prywatne przedsiębiorstwa mogą działać równie efektywnie. Jego opus magnum Wstęp do nauki ekonomii społecznej obejmuje wiedzę z zakresu teorii poznania i metodologii nauk oraz stanowi próbę stworzenia modeli ekonomicznych. Wśród najważniejszych dokonań Biegeleisena warto wymienić następujące prace: Teoria małej i wielkiej własności, Polityka gospodarcza Italii, Polityka gospodarczo-aprowizacyjna miast polskich.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek Leona Biegeleisena oraz daty jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje cytat pochodzący z I tomu dzieła Wstęp do nauki ekonomii społecznej – Teoria relatywizmu gospodarczego.

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii