10 zł 30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych

1 oz Ag 999

Na zamówienie
10 zł 30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych 1 oz Ag 999 2021

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
10 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 999
Waga
31,1 g
Rozmiar
Ø 32 mm
Stempel
Lustrzany
Nakład
12 000 szt.
Data emisji
2021-10
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 279,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Kolejna moneta okolicznościowa wydana przez Narodowy Bank Polski.

Polska była ostatnim państwem Europy Środkowej, w którym po upadku rządów komunistycznych doszło do wolnych wyborów parlamentarnych. Wpływ na to miał ewolucyjny charakter zmian ustrojowych, zapoczątkowanych obradami okrągłego stołu, a następnie polityka rządu Tadeusza Mazowieckiego, który postanowił przeprowadzić w pierwszej kolejności demokratyczne wybory samorządowe (maj 1990). Wolne wybory do Sejmu przeprowadzono 27 października 1991 r.

Na awersie monety znajdują się portret Prezesa Rady Ministrów w latach 1991–1992 Jana Olszewskiego, fragment schematu miejsc w sali posiedzeń Sejmu oraz stylizowana urna wyborcza.

Na rewersie zostały przedstawione fragment kompleksu zabudowań sejmowych z centralnie umieszczonym budynkiem mieszczącym sale posiedzeń Sejmu oraz fragment budynku Senatu. Na pierwszym planie umieszczono stylizowany fragment karty wyborczej z orłem Państwowej Komisji Wyborczej.

W tej samej serii / kategorii