




Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.
2 oz Ag 999
Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.
CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY
UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY
28 kwietnia 2021 roku Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę wybitą z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja 1791 roku. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zaprojektowano ją w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
Rewers srebrnej monety prezentuje fragment obrazu Jana Matejki, pt. "Konstytucja 3 maja 1791 roku". Na pierwszym planie znajduje się niesiony przez posłów marszałek Sejmu Czteroletniego, Stanisław Małachowski, trzymający w ręku tekst Ustawy Rządowej 3 maja. Poniżej widnieje fragment preambuły konstytucji. W rękopiśmiennym oryginale cytowany tekst zawiera słowa „niniejszą konstytucyję”, natomiast w starodrukach z 1791 r. mamy formę „niniejszą konstytucyją”. Na monecie zdecydowano się umieścić tę ostatnią wersję jako frazę bardziej typową dla epoki.
Na awersie monety znajduje się górna część karty tytułowej jednego z wczesnych druków Konstytucji 3 maja, wydanego w oficynie Michała Grölla w Warszawie oraz herb Królestwa Polskiego z 1791 r.