500 zł Jan Kazimierz Waza - Skarby Stanisława Augusta

2 oz Au 999

Dostępny
Nominał
500 zł
Państwo
Polska
Metal
Au 999
Waga
62,2 g
Rozmiar
Ø 45 mm
Stempel
Lustrzany
Nakład
600 szt.
Data emisji
2021-01
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Skarby Stanisława Augusta
Cena: 19 399,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Kolejna, już osiemnasta moneta z serii "Skarby Stanisława Augusta", która to odwzorowuje słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Tym razem na monecie widnieje Jan Kazimierz Waza - polski król elekcyjny i wielki książę litewski, syn Zygmunta III. Na krótko wstąpił do zakonu jezuitów, a w 1646 roku został nawet kardynałem, co jednak nie przeszkodziło mu w powrocie do stanu świeckiego. Został wybrany na króla jesienią 1648 roku i wyniesiony na tron w styczniu 1649, po śmierci swojego starszego brata, Władysława. Cztery miesiące po koronacji poślubił wdowę po bracie, Ludwikę Marię Gonzagę.

Panował w okresie powstań kozackich (prowadzonych pod wodzą Bohdana Chmielnickiego), niszczycielskiego potopu szwedzkiego (1655), który na krótko zmusił go do ucieczki z kraju, a także wojny polsko-rosyjskiej (1654-1667), zakończonej utratą olbrzymich połaci Wielkiego Księstwa Litewskiego. Po śmierci małżonki jako jedyny król w dziejach Polski zdecydował się dobrowolnie zrzec władzy. Abdykował w 1668 roku, by następnie wyjechać do Francji, gdzie został opatem klasztoru w Saint-Germain-des-Prés.

Na rewersie monety widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu autorstwa Marcella Bacciarellego). Na awersie monety czytamy nieznacznie skrócony tekst z rewersu medalu.

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii