10 zł 40. Rocznica Powstania NSZZ "Solidarność"

14,14 g Ag 925

Na zamówienie

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
10 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 925
Waga
14,14 g
Rozmiar
Ø 32 mm
Stempel
Lustrzany
Nakład
11 000 szt.
Data emisji
2020-08
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Dostępność
Na zamówienie
Cena: 299,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

6 sierpnia 2020 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę „40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność”.

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” było odpowiedzią na ciężkie warunki życia Polaków. System komunistyczny pozbawił ludzi wolności.

Pierwsze zamieszki robotników miału miejsce w 1956 roku w Poznaniu, lecz został krwawo stłumione. Następnie protesty wybuchły Wybrzeżu, w Radomiu, Ursusie i Płocku. Były one spowodowane podwyżkami cen, brakiem żywności, niskimi pensjami, uprzywilejowaniem funkcjonariuszy służących utrzymaniu władzy PZPR.

Radio Wolna Europa czy wydawnictwa nielegalne docierały do coraz większej grupy odbiorców. W 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża, a rok później wypowiedział słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które tchnęły w Polaków siłę do działania.

Podwyżka cen w lipcu 1980 roku rozpoczęła lawinę, której nie dało się zatrzymać. Powstała "Solidarność", która zmieniła nie tylko losy Polski, ale i Europy. Oprócz postulatów ekonomicznych i społecznych żądano również wolności – wolności zrzeszania się, wolności słowa, prawa do strajku, uwolnienia więźniów politycznych. 

Na awersie monety przedstawiono hasło umieszczone na kominie budynku Stoczni Gdańskiej. Hasło w którym zawarto żądania wolności – prawa naturalnego człowieka. Na rewersie widnieje tłum protestujących i kontur Polski podkreślający masowość protestów na obszarze całego kraju, bo NSZZ „Solidarność” rodził się w całej Polsce

W tej samej serii / kategorii