10 zł Stanisław Głąbiński - Wielcy Polscy Ekonomiści

14,14 g Ag 925

Dostępny
Nominał
10 zł
Państwo
Polska
Metal
Ag 925
Waga
14,14 g
Rozmiar
Ø 32 mm
Stempel
Lustrzany
Nakład
12 000 szt.
Data emisji
2020-06
Akcesoria
Certyfikat, Pudełko
Seria
Wielcy Polscy Ekonomiści
Cena: 159,00 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Kolejna moneta z serii "Wielcy Polscy Ekonomiści".

Tym razem moneta przedstawia postać Stanisława Głąbińskiego (1862–1941). Kształcił się on i został profesorem prawa na Uniwersytecie Lwowskim, piastował także stanowisko rektora tej uczelni.

Głąbiński należał do współzałożycieli Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i pozostał jednym z liderów obozu narodowo-demokratycznego przez cały okres międzywojnia. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez sowieckie NKWD w pobliżu granicy z Rumunią. Zmarł w więzieniu etapowym w Charkowie. 

Ekonomię (nazywaną przez niego ekonomiką) postrzegał jako dziedzinę ściśle sprzęgniętą z polityką i socjologią. Najważniejszym dziełem Głąbińskiego była dwutomowa Ekonomika narodowa. Wśród innych istotniejszych prac warto wymienić Naukę skarbowości oraz Historię ekonomiki.

Na awersie monety przedstawiono fragment przemówienia Stanisława Głąbińskiego pt. Program społeczno-gospodarczy Związku Ludowo-Narodowego. Na rewersie monety znajduje się wizerunek Stanisława Głąbińskiego oraz zarys wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej z lat 1919–1927. Poniżej orła znajdują się daty urodzin i śmierci Stanisława Głąbińskiego.

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii