0 Euro Akademia Zamojska

Banknot

Dostępny

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
0 €
Państwo
Polska
Rozmiar
135 x 74 mm
Nakład
5000 szt.
Data emisji
2022-09
Seria
0 euro
Dostępność
Dostępny
69,00 zł 31,05 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 34,50 zł

Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 0 euro.

Banknot 0 Euro Souvenir to projekt, który został zapoczątkowany w 2015 r. we Francji i rozprzestrzenił się na całą Europę. Banknot wykonano w 100% z bawełnianego papieru, czyli takiego, z jakiego produkuje się oryginalne banknoty euro. Zawiera on wiele zabezpieczeń przed fałszerstwem, m.in. hologram, znak wodny, mikrodruk, elementy ochronne UV itp.

Banknot z motywem Akademii Zamojskiej to pierwszy w Polsce banknot pamiątkowy 0 Euro, którego emitentem jest uczelnia. Na rynek trafi zaledwie 5000 egzemplarzy, a jego cena emisyjna to 30 zł.

Akademia Zamojska została założona w 1594 r. przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Byłą trzecią wyższą uczelnią w Rzeczypospolitej po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Wileńskim. Oficjalne otwarcie uczelni odbyło się 15 marca 1595 r. W akcie fundacyjnym uczelni z 1600 r. zostały zawarte powszechnie znane słowa kanclerza Zamoyskiego: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański. W pierwszych latach swojej działalności Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce. W skutek działań zaborców i upadku Rzeczypospolitej Akademia została zamknięta przez władze austriackie w 1784 r. Tradycje akademickie w Zamościu odżyły w 2005 r. Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 2005 r. powołana do życia została Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu. Od początku nawiązywała swoimi tradycjami do istniejącej w latach 1594–1784 Akademii Zamojskiej. W latach 2005–2013 rektorat PWSZ znajdował się w siedzibie dawnej Akademii. Z dniem 1 września 2019 r. zmieniła ona nazwę na Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Współczesna Akademia Zamojska została utworzona 1 września 2021 r. na mocy ustawy z dnia 8 lipca 2021 r., a podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę 14 sierpnia 2021 r. Pierwszym rektorem dzisiejszej Akademii Zamojskiej został dr hab. Paweł Skrzydlewski.

Po dziś dzień współczesna Akademia Zamojska spełnia zadanie swojej historycznej poprzedniczki i wolę założyciela, gdyż jest miejscem rozwoju i zdobywania przez młodych ludzi wyższego wykształcenia, tak by jako światli obywatele mogli służyć swej Ojczyźnie.

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii