Wielka Czwórka

Faksymile, Księgi Artystyczne

Na zamówienie
Wielka Czwórka
Dostępność
7 dni
Cena: 82 666,67 zł
Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

Przepraszamy ale chwilowo nie mamy tego produktu. Zostaw nam swój email, a powiadomimy Cię, gdy tylko produkt będzie znów dostępny.


 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Czym jest Wielka Czwórka?

To niezwykły zestaw czterech ksiąg, najbardziej spektakularnych zabytków piśmiennictwa światowego:

1. De Revolutionibus - Najważniejsza książka naukowa w historii ludzkości

2. Codex Leicester - Najdroższy manuskrypt na świecie

3. Manuskrypt Wojnicza - Najbardziej tajemniczy manuskrypt w historii

4. Biblia Maxima - Największa Biblia jaka kiedykolwiek została wydana w Polsce

 

De Revolutionibus - Najważniejsza książka naukowa w historii ludzkości

Księga powstała z okazji 500. rocznicy powstania Rękopisu.

 

ORYGINAŁ

De Revolutionibus”, inaczej mówiąc Autograf Kopernika, to najcenniejszy manuskrypt znajdujący się w Polsce. To dzieło życia Mikołaja Kopernika, zawierające wykład teorii heliocentrycznej. Jego proces twórczy datuje się na lata 1515-1540.


Dzieło początkowo przyjęte z dużym zainteresowaniem przez hierarchów kościoła i uczonych, w 1616 zostało jednak wpisane na indeks ksiąg zakazanych, jako zagrażające ówczesnemu światopoglądowi.

Dziś oryginalny manuskrypt, od roku 1956, przechowywany jest w niedostępnych dla publicznego wglądu zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.


W roku 1999 został wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”.


W sumie autograf liczy 213 kart (426 stron) paginowanych ołówkiem w roku 1854 przez Erwina Nostitza (1806-1872). Tekstem pokryte jest 417 stron, pozostałe (9 stron) pozostały niezapisane.


FAKSYMILE

Pierwsze w historii, idealne faksymile najcenniejszego manuskryptu znajdującego się w Polsce, w drogocennej oprawie jubilerskiej. Dzieło życia naszego Wielkiego Astronoma, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”.


Przód Księgi – awers – przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika znany z toruńskiego Ratusza (ręczne malarstwo olejne) oraz wizualizację kopernikańskiego układu słonecznego. Księgę zdobi ponad 320 kamieni jubilerskich (turkusy, korale, malachity, lapis lazuli, kamień słoneczny
oraz kryształy Swarovskiego) oraz znaleziony w Szwecji w 1906 roku meteoryt Muonionalusta, najstarszy obiekt na naszej planecie, datowany na 4,6 mld lat.


Oprawa została w całości uszlachetniona 24-karatowym złotem lub najcenniejszym postarzanym srebrem oraz selektywnie 24-karatowym złotem.

Ramy oprawy: Vesica Piscis to powtarzający się średniowieczny motyw dekoracyjny.


Rewers księgi ozdobiony kamieniami jubilerskimi oraz wizerunkiem sfery armilarnej uszlachetnionej złotem.


SPECYFIKACJA
Format: 288 x 198 mm
Oprawa: oprawa została w całości uszlachetniona 24-karatowym złotem lub najcenniejszym postarzanym srebrem oraz selektywnie 24-karatowym złotem, ręcznie barwiona naturalna skóra, vesica piscis – średniowieczny motyw dekoracyjny, ręcznie malowany portret Mikołaja Kopernika.
Zdobienie: 320 kamieni jubilerskich: malachity, turkusy, korale, kamień słoneczny, kryształy Swarovskiego, lapis lazuli.
Dodatek specjalny: fragment najstarszego meteorytu Mounionalusta
Liczba stron: 426 oraz wklejki ochronne
Papier: żeberkowany, ekologiczny Corolla Classic White 120g
Nakład: limitowany, 99 egzemplarzy
Akcesoria: drewniana, stylizowana skrzynia na księgę, sztaluga drewniana, worek lniany, rękawiczki, certyfikat ręcznie numerowany podpisany w kancelarii notarialnej
ISBN: 978-83-938300-8-4

         

 

Codex Leicester - Najdroższy manuskrypt na świecie

Rok 2019 poświęcony jest Leonardo da Vinci.

Kodeks będący dziełem Leonardo jest zbiorem licznych pomysłów wielkiego artysty w formie 18 arkuszy papieru, gdzie każdy z nich jest złożony w połowie i obustronnie zapisany, tworząc w sumie 72 strony. Napisany w języku włoskim odręcznym pismem lustrzanym, opatrzony został licznymi szkicami i rysunkami. Zawiera niezwykłe w owym czasie pomysły i teorie artysty, jego szkice projektowe, ilustracje związane z nauką, sztuką i obserwacjami zjawisk. Treść i forma są luźno powiązane ze sobą. Przypominają zapiski z obserwacji dotyczące m.in. teorii na temat astronomii, właściwości wody, skał i skamieniałości, powietrza i światła.


Kodeks Leicester swoją nazwę zawdzięcza Thomasowi Coke, pierwszemu hrabiemu Leicester, który nabył go w 1717 roku. W roku 1980 Kodeks został zakupiony przez zamożnego kolekcjonera sztuki, przemysłowca i filantropa Armanda Hammera i wtedy przemianowano jego nazwę na Kodeks Hammera. W 1994 roku zakupił go na aukcji miliarder Bill Gates za kwotę 30,8 miliona dolarów i ponownie przemianował na Kodeks Leicester. Kodeks stał się wtedy najdroższą książką w historii.


REPLIKA
Dzieło jest artystyczną kopią oryginału, wykonane ręcznie niezwykle pracochłonną i skomplikowaną techniką rzeźby w papierze. W procesie wykańczania kart użyto odpowiednich metod postarzania oraz unikatowych technik nadających dziełu odpowiedni kolor, zapach i strukturę.
Replika jest wyjątkowym dziełem w pełni oddającym cechy, charakter oraz ducha oryginału.


SPECYFIKACJA
Tytuł: Kodeks Leicester Leonardo da Vinci
Technika: rzeźba w papierze
Proces: w pełni manualny
Ilość stron: 72
Wymiary: 29 cm x 22 cm
Papier: Arcoprint 85 gr.
Nakład edycji jubileuszowej: 199 egzemplarzy
Nakład na Polskę: 50 egzemplarzy
Akcesoria: suplement/komentarz do dzieła, drewniana, stylizowana skrzynia, numerowane opakowanie z naturalnej skóry z pieczęcią lakową, rękawiczki, certyfikat ręcznie numerowany podpisany w kancelarii notarialnej
ISBN: 978-83-952639-4-1

 

        

 

Manuskrypt Wojnicza - Najbardziej tajemniczy manuskrypt w historii

600. rocznica powstania Rękopisu.

ORYGINAŁ
Manuskrypt będący dziełem nieznanego autora datowany jest na XV wiek. To jeden z najbardziej zagadkowych artefaktów świata. Z księgi przetrwało 120 kart. Spisano ją na pergaminie w nieznanym języku i ozdobiono niezrozumiałymi ilustracjami. Od prawie stu lat spędza ona
sen z powiek naukowcom: historykom, kryptologom, językoznawcom i entuzjastom tajemnic.
Tekst ma około 35 tys. „słów” różnej długości, przy czym „słowa” te wydają się zgodne z pewnego rodzaju zasadami fonetycznymi i gramatycznymi. Zawiera on także liczne ilustracje. Nie rzucają one światła na treść manuskryptu, na ich podstawie można jednak wywnioskować, że księga
składa się z sześciu sekcji. Prawie na każdej stronie widnieje co najmniej jedna ilustracja, z wyjątkiem ostatniej sekcji, która składa się wyłącznie z tekstu. Manuskrypt zawiera następujące sekcje: zielarska, astronomiczna, biologiczna, kosmologiczna, farmaceutyczna i przypisy.
Pierwszym udokumentowanym właścicielem manuskryptu był Georg Baresch, mało znany alchemik, który mieszkał w Pradze na początku


XVII wieku. Obecnie Manuskrypt znajduje się w Bibliotece Ksiąg Rzadkich Beinecke należącej do Uniwersytetu Yale.


Nazwa manuskryptu pochodzi od nazwiska polskiego antykwariusza z Nowego Jorku, jednego z największych w historii, który w 1912 roku nabył go od Jezuitów z Willi Mondragone we Frascati niedaleko Rzymu. Do dziś rękopis uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza, ponieważ jego autor, pismo oraz język do dziś pozostają nieodgadnione.


REPLIKA
Dzieło jest artystyczną kopią oryginału, manualnie wykańczaną skalpelem, ręcznie przycinaną. Oprawa introligatorska wykonana z naturalnego cielęcego pergaminu/100-letniego drewna. Karty z pergamenaty doskonale imitującej pergamin.
Dzieło to niezwykle wymagający obiekt, któremu wydawca poświęcił ogrom pracy, aby finalna księga w strukturze, kolorycie, zapachu i dotyku w pełni oddawała wygląd oryginału. Kopia jest bez wątpienia prawdziwym dziełem sztuki i świadectwem niezwykłego kunsztu artystów i specjalistów biorących udział w jego powstawaniu.


SPECYFIKACJA
Tytuł angielski: Voynich Manuscript
Format: 23 x 16 cm
Ilość stron: 240 stron
Papier: Pergamenata Fedrigoni
Wykończenia: manualna technika postarzania
Oprawa: ręczna introligatorska z naturalnego pergaminu/100-letniego drewna
Akcesoria: folder informacyjny do dzieła, drewniana stylizowana skrzynia, opakowanie z naturalnej skóry z pieczęcią lakową,
rękawiczki, certyfkat ręcznie numerowany podpisany w kancelarii notarialnej
Nakład całkowity: 600 egzemplarzy
Nakład na Polskę: 100 egzemplarzy
ISBN: 978-83-952639-3-4

  manuskrypt-wojnicza2.jpg

 

Biblia Maxima - Największa Biblia jaka kiedykolwiek została wydana w Polsce

Wydana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

BIBLIA JAKIEJ NIE POWSTYDZIŁBY SIĘ BOLESŁAW CHROBRY


Z okazji jubileuszu 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, przedstawiamy najbardziej widowiskowe Pismo Święte w historii wydawniczej naszego kraju. Nawiązująca do czasów świetności Polski pod rządami pierwszych Piastów Biblia Maxima, w oryginalnym tłumaczeniu Jakuba Wujka, jest jednocześnie pionierskim naukowym opracowaniem Nowego Testamentu zawierającym kanony Euzebiusza. Jak w wiekach średnich tak i dziś kanony Euzebiusza ułatwiają „nawigację” po Ewangeliach. W średniowieczu nie istniał podział Pisma Świętego na rozdziały i wersety. Zamiast tego, tekst Ewangelii był podzielony na ponumerowane rosnąco fragmenty – perykopy. Kanony Euzebiusza to zestawienie tych perykop z różnych Ewangelii w odpowiadających sobie kolumnach. Dzięki temu łatwo odnaleźć podobne fragmenty, czy opisy
tych samych wydarzeń u różnych Ewangelistów. Jak dotąd żadna inna Biblia w Polsce nie zawierała tego typu dekodowania. W średniowieczu Biblie służyły główne do odprawiania liturgii świętej, obliczania ruchomych świąt w kalendarzu i funkcjonowania kościoła. Przepisywane mozolnie przez skrybów, rzadko zawierały całość pisma świętego w jednej książce – ze względu na objętość wszystkich ksiąg biblijnych ograniczano się do poszczególnych części, najczęściej do Nowego Testamentu, uzupełnionego o Apokalipsę św. Jana Ewangelisty. Najpiękniejszym manuskryptem zapowiadającym rychły koniec świata była Apokalipsa Bamberska z XI wieku i właśnie z niej oraz z Ewangeliarza Ottona III pochodzą iluminacje umieszczone w Biblii Maxima. Biblia średniowieczna, jako manifestacja władzy i potęgi służyła też królom. Zamawiali oni niezwykle drogie i bogato zdobione rękopisy, mające być symbolem ich statusu. Najczęściej były to właśnie Ewangeliarze, na których kartach znajdowały się bogate iluminacje, w sposób alegoryczny wyrażające pretensje do władzy, do korony czy wychwalały zasługi i zdobycze fundatora manuskryptu. Ogromna, ważącą ponad 10 kg i mierząca 50/35 cm Biblia Maxima stworzona została z zastosowaniem reguł, według których powstawały średniowieczne rękopisy. Zachowuje ówczesne zdobienia, krój pisma i ilustracje, a także biżuteryjną oprawę wzorowaną na oryginalnej oprawie introligatorskiej znajdującej się w Muzeum Wieków Średnich w De Cluney we Francji.


SPECYFIKACJA
Format: 500 x 350 mm
Ilość kart: 147
Waga: ponad 10 kg
Papier: pergamenata Fedrigoni
Oprawa: jubilerska, uszlachetniona 24-karatowym złotem
Zdobienie: 66 kamieni jubilerskich (61 awers i 5 rewers)
Awers: koralowiec-4szt., sugilit-2 szt., chryzopraz-4 szt., larimar-4 szt., koral-8 szt., szafr-8 szt., turkus-11 szt.,
malachit-16 szt., lapis lazuli-4 szt.
Rewers: turkus-1 szt., malachit-4 szt.
14 Iluminacji ręcznie wyzłacanych 24-karatowym złotem płatkowym
11 Kanonów Euzebiusza ręcznie wyzłacanych 24-karatowym złotem płatkowym
Nakład: 100 egzemplarzy
Akcesoria: worek lniany, stylizowana skrzynia/etui, rękawiczki, certyfkat ręcznie numerowany podpisany w kancelarii notarialnej,
suplement do dzieła
ISBN: 978-83-952639-1-0

 

        

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii