0 Euro Maurycy Beniowski

Banknot

Dostępny

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
0 €
Państwo
Polska
Rozmiar
135 x 74 mm
Nakład
2000 szt.
Data emisji
2022-03
Seria
0 euro
Dostępność
Dostępny
69,00 zł 24,15 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 31,05 zł

Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 0 euro.

Banknot 0 Euro Souvenir to projekt, który został zapoczątkowany w 2015 r. we Francji i rozprzestrzenił się na całą Europę. Banknot wykonano w 100% z bawełnianego papieru, czyli takiego, z jakiego produkuje się oryginalne banknoty euro. Zawiera on wiele zabezpieczeń przed fałszerstwem, m.in. hologram, znak wodny, mikrodruk, elementy ochronne UV itp.

Maurycy Beniowski to węgierski i polski szlachcic, uczestnik konfederacji barskiej, zesłaniec na Kamczatkę, uciekinier i podróżnik, kolonizator i „król” Madagaskaru, autor poczytnych Pamiętników.

W Rzeczypospolitej brał udział w konfederacji barskiej, w wyniku czego został zesłany najpierw w głąb Rosji, następnie na Syberię i w końcu na Kamczatkę, z której zorganizował ucieczkę statkiem. Przebył trasę od Morza Arktycznego i wybrzeży Alaski, poprzez Japonię i Tajwan do Chin (Makau), skąd poprzez francuskie kolonie na Oceanie Indyjskim i południowe wybrzeża Afryki dostał się do Europy. Odwiedził również Amerykę Północną i wspierał rodzące się Stany Zjednoczone. Z ramienia Francji był kolonizatorem Madagaskaru, gdzie został w 1776 roku obwołany przez tubylców „wielkim królem” i gdzie prawdopodobnie podczas jednego z kolejnych pobytów zginął w potyczce z Francuzami.

Był autorem głośnych pod koniec XVIII wieku Pamiętników, w których opisał swój udział w konfederacji i brawurową ucieczkę z Kamczatki.

W tej samej serii / kategorii