0 Euro Powiat Raciborski, Stare Opactwo w Rudach

Banknot

Dostępny

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
0 €
Państwo
Polska
Rozmiar
135 x 74 mm
Data emisji
2022-02
Seria
0 euro
Dostępność
Dostępny
69,00 zł 24,15 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 31,05 zł

Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 0 euro.

Banknot 0 Euro Souvenir to projekt, który został zapoczątkowany w 2015 r. we Francji i rozprzestrzenił się na całą Europę. Banknot wykonano w 100% z bawełnianego papieru, czyli takiego, z jakiego produkuje się oryginalne banknoty euro. Zawiera on wiele zabezpieczeń przed fałszerstwem, m.in. hologram, znak wodny, mikrodruk, elementy ochronne UV itp.

Banknot przedstawia widok Starego Opactwa w Rudach, około 1860 roku. Początki tamtejszego klasztoru cystersów sięgają połowy XIII wieku, kiedy do Rud przybyli pierwsi zakonnicy. Za fundatora opactwa uchodzi książę Władysław III. Obiekt składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Od pierwszej połowy XIX wieku do 1945 r. należał do rodziny von Ratibor.

W 1945 r. kompleks został poważnie zniszczony. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, będąca własnością Skarbu Państwa, od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę; w 1998 r. została przekazana na własność diecezji gliwickiej, która podjęła się stopniowej renowacji obiektu.

Dziś kompleks, jako własność diecezji, łączy wiele funkcji. Jest tam m.in. Sanktuarium Matki Bożej Pokornej, Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej oraz Dom Pielgrzyma. Udostępniony zwiedzającym obiekt znajduje się na Szlaku Cysterskim; organizowane są tam wystawy, wydarzenia religijne i kulturalne.

W tej samej serii / kategorii