0 Euro Kościół Pokoju w Świdnicy

Banknot

Dostępny

Zdjęcia monety są poglądowe, moneta w rzeczywistości może się nieznacznie różnić.

Nominał
0 €
Państwo
Polska
Rozmiar
135 x 74 mm
Nakład
4000 szt.
Akcesoria
Blister
Seria
0 euro
Dostępność
Dostępny
69,00 zł 17,25 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 19,00 zł

Przelew i gotówka DotPay +1,5%Paypal +3,5%
Ilość

 

CERTYFIKAT SSL - BEZPIECZNE ZAKUPY

 

UBEZPIECZONA PRZESYŁKA / ODBIÓR OSOBISTY

Kościół Pokoju w Świdnicy został wzniesiony na planie krzyża, w technice szachulcowej, opartej na drewnianym szkielecie wypełnionym masą z gliny i słomy.

Do głównej części dobudowano Halę Chrztów i zakrystię od wschodu, Halę Zmarłych od zachodu, Halę Ślubów od południa i Halę Polną od północy.

Do wnętrza kościoła prowadzi 27 wejść. Na powierzchni 1090 mkw. mieści się 7,5 tys. osób, a przepych barokowego wnętrza mocno kontrastuje z prostotą bryły. Dominuje w nim XVIII-wieczny bogaty ołtarz z drewna, z płaskorzeźbą przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę. Powyżej umieszczono rzeźbione postacie Mojżesza, arcykapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela i apostołów Piotra i Pawła. Pomiędzy nimi, w centralnym miejscu, znajduje się scena z chrztem Chrystusa w Jordanie. Drugą dominantą jest ambona, również z XVIII w. Jej kosz podtrzymują Wiara z krzyżem, Nadzieja z kotwicą i Miłość z dzieckiem, a na zwieńczeniu anioł z trąbą obwieszcza Sąd Ostateczny. Schody na ambonę zdobią reliefy z zesłaniem Ducha Świętego, Golgotą i Rajem. Na mównicy umieszczono klepsydrę podzieloną na cztery półgodzinki, która odmierzała długość trwania kazania. Najbardziej uprzywilejowane rodziny miały własne loże, wśród których urodą wyróżnia się loża Hochbergów, dowód wdzięczności dla rodziny hrabiego Johanna Heinricha von Hochberg, który ufundował dęby na budowę kościoła.

Kościół jest własnością świdnickiej parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Powstał w wyniku konfliktów religijnych w XVII-wiecznej Europie, a stał się symbolem pojednania: w 1989 r. premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl, w drodze do Krzyżowej, modlili się tu o pokój. W 2014 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w ekumenicznej modlitwie o pokój.

W 2011 r. gościła w Kościele Pokoju szwedzka para królewska Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, a we wrześniu 2016 r. przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu wraz z Dalajlamą XIV wspólnie podpisali Apel o Pokój. W 2001 r.

Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2017 r. trafił na polską elitarną listę Pomników Historii. Wraz z otaczającymi go budynkami, cmentarzem i zielenią to najpiękniejszy, jedyny tak dobrze zachowany zespół luterańskiej architektury na Śląsku.

Powiązane produkty

W tej samej serii / kategorii